V sobotu skončila lhůta, do které obecní úřady mohly vydat registrační rozhodnutí o kandidátních listinách, a to buď je zaregistrovat, nebo odmítnout. Například Městský úřad v Chrudimi zaregistroval už v pátek 99 podaných kandidátních listin, přičemž v samotném městě se bude o zvolení do zastupitelstva ucházet devět subjektů, zbylých 90 patří do obcí pověřeného obecního úřadu s výjimkou Slatiňan.

Aby byla registrace platná, musí být vyvěšena na úřední desce daného úřadu. Podle vedoucí správního odboru Evy Doležalové se sice v kandidátních listinách vyskytly chyby, ale všechny byly v řádném termínu opraveny a listiny následně zaregistrovány.

„Nedá se sumarizovat, kde se nejčastěji chybovalo. Poměrně časté byly nedostatky ve formálním uvedení adres kandidátů, kde bylo například uváděno místo Resselovo náměstí jenom Res. nám," zmiňuje Eva Doležalová.

Zájemců o vedení obce, a to zejména v malých vesničkách, není mnoho. Příkladem mohou být Biskupice, kde sice byly řádně zaregistrovány kandidátní listiny dvou politických stran a dvou nezávislých kandidátů, avšak je téměř jisté, že se stávající zastupitelstvo prakticky nezmění.

„Až na jednoho nejsou noví zájemci. Nikdo je neuvolní z práce, a tak si kandidaturu rozmyslí," říká biskupický starosta Ladislav Běhounek.

Jména na kandidátních listinách jsou řazena pod sebou, a tak je logické, že někdo skončí poslední.

„Umístění na posledním místě kandidátní listiny Svobodných pro mne má svůj význam, přestože šance na zvolení je spíše teoretická. Kandidaturou jsem se především rozhodl podpořit filozofii Svobodných a lídra Petra Lichtenberga, vhodného nástupce Eduarda Beránka. Cílem Svobodných, stejně jako mým, je posílení svobody rozhodování každého z nás, méně přerozdělování a méně byrokracie. Jako živnostník navíc sdílím vizi o svobodnějším podnikání. Město by nemělo samo podnikat, ani jinak házet živnostníkům klacky pod nohy," vysvětluje Lukáš Morávek, který je na posledním, 27 místě, kandidátky strany Svobodných v Chrudimi.

Stáří nevadí

Do voleb chce znovu aktivně zasáhnout také osmdesátiletý Jaroslav Hodek, jenž se po úspěchu v hlasování na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů před čtyřmi lety ujal posléze funkce místostarosty v obci Lozice. „Samozřejmě nevím, zda mi lidé opět dají důvěru, ale když ano, budu rád. Člověka potěší, když ho občas nějaký soused zastaví a dá mu najevo, že si cení jeho práce a pochválí třeba i to, jak teď vypadá naše obec," uvedl Jaroslav Hodek. „Na druhou stranu je vzhledem k mému věku možné, že pokud bych byl skutečně zvolen, přepustím možná po nějaké době své místo v zastupitelstvu někomu mladšímu," uzavřel kandidát.

V komunálních volbách by rád uspěl také chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček, jenž byl už jako sedmašedesátiletý kandidát ČSSD v roce 2010 zvolen do chrudimského zastupitelstva jako jeho nejstarší člen. „Teď jsem sice zase o čtyři roky starší, ale kandidovat budu opět. Ta práce mě baví a myslím, že snad jsou za ní vidět i hmatatelné výsledky. Každý je ostatně jen tak starý, na kolik se cítí," dodal místostarosta.

Lukáš Vaníček