K požáru přijelo šest jednotek hasičů, a to profesionální ze Seče a Hlinska, dále dobrovolné z Nasavrk, Seče, Horního Bradla a Trhové Kamenice. Jak uvedla mluvčí hasičů Vendula Horákova, hořela střecha rodinného domu. Na něj však navazovaly dvě stodoly, kam se plameny rychle rozšířily. Majitel stihl zachránit čtyři ovce, které ze stodoly vyvedl ještě před příjezdem hasičů. Těm se požár podařilo dostat pod kontrolu ve 3 hodiny a 10 minut ráno.

Oheň a led

„Hasiči museli poté rozebírat ohořelé konstrukce a hlavně vynést a ochránit tak před plameny věci z domu," uvádí Vendula Horáková. Hasiči se však během zásahu ocitli mezi dvěma stejně nebezpečnými živly. Z jedné strany sálaly plameny, z druhé je ohrožoval silný mráz. Proto byly na místo zásahu přivezeny horké nápoje pro zasahující hasiče.

„Práce hasičů je v mrazivém počasí komplikovaná. Zamrzají čerpadla, hadicová vedení a armatury. Voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, čímž omezuje pohyb hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí," dodává mluvčí hasičů.

Plameny způsobily škodu, která byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun. Hasičům se však podařilo uchránit majetek ve výši jednoho milionu. Podle vyšetřovatelů vznikl takto rozsáhlý požár tím, že ve v komíně vzňaly saze.