Nikoliv však pro studenty druhého ročníku oboru zdravotnický pacient, který je vyučován na Střední zdravotnické škole Svitavy. Ti ukázali včera svoje znalosti při soutěži, která je připravila na budoucí náročné povolání.

KRVAVÁ ZRANĚNÍ

„Soutěž děláme několik let. Vždy na konci výuky předmětu První pomoc. Žáci mohou uplatnit teoretické 
a hlavně praktické zkušenosti," řekla Miloslava Tmějová, učitelka řídící praktické vyučování. Spolu se svými kolegy testovala na třech stanovištích pohotovost, um i psychickou odolnost studentů. „Vymýšlíme situace, aby byly co nejvíce podobné reálnému životu. Proto maskujeme zraněné," dodala Miloslava Tmějová. Studenti museli řešit popáleniny, pád z výšky a také pomoci účastníkům autonehody. K tomu uklidňovat spolužáky, kteří představovali hysterické svědky nehody. Aby vše bylo co nejblíže realitě, měli figuranti dokonale namaskovaná zranění. Ty vyrobila Dana Řikovská z červeného kříže. „Byli nervózní. Soutěž se jim však bude hodit. Chybami se člověk učí. Já si své pamatuji," ohodnotila své mladší spolužáky Pavla Filipová z třetího ročníku.  Mezi figuranty byli nejen spolužáci, aby byla situace více realistická. Jedním ze „zraněných" byl i učitel tělocviku a matematiky. „Překvapuje mě, že se dokážou postavit k dané situaci čelem. Dělali drobné chybičky a měli blok při komunikaci s učitelem," podělil se o své postřehy Martin Lipenský.

NEJVĚTŠÍ PROBLÉM

„Nejtěžší byla autonehoda 
a nejlehčí byly popáleniny. Bylo to užitečné a bude se nám praxe hodit, i když to byl skok do neznáma. Nejhorší byla komunikace. Měli jsme více mluvit s poraněnými," zhodnotila své vystoupení Barbora Minářová, která patřila mezi nejlepší 
i v kategorii jednotlivců.
Komunikace byla problémem i v dalších družstvech, kterou tvořili tři až čtyři studenti. Souvislost lze hledat i s tím, že mladí lidé jsou více vystaveni komunikaci přes internetovou síť. „Je to všeobecný problém nejen ve zdravotnictví. Učí se však komunikovat i při výuce. Je však lehčí mluvit 
s vrstevníky, než s cizími lidmi," vyjádřila se k problému Miloslava Tmějová.

Vzhledem k tomu, že soutěžní týmy měly k dispozici pouze autolékárničku, tak si vedly velmi dobře. Rozhodně si mohli studenti vyzkoušet, jaký je pohled na krev a co dokážou s jejich nervy udělat lidé, kteří se nachomýtnou k neštěstí. Za své znalosti si nejlepší odnesli drobnou odměnu, ale hlavně pocit, že dokáží pomoci, když bude potřeba.