Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Capoeira je jiný svět. Hledal jsem ji, až jsem ji našel

Pardubice - Hlavní představitel klubu Vem Camará Capoeira Pardubice se jmenuje Lukáš Novák. Po dobu olympiády bude svůj sport propagovat.

1.8.2016
SDÍLEJ:

Vem Camará Capoeira.Foto: Foto Deník/ Petr Šimr

Teleport. Vynalezen ještě není, ale v případě capoeiry ho ani nepotřebují. Zaručuje totiž jednu skutečnost. Brazílie se v době letních her přemístí v prostoru do Olympijského parku Pardubice. Pět barevných kruhů, symbolizujících jednotlivé světadíly se roztočí už za šest dní. Největším propagátorem capoeiry bude LUKÁŠ NOVÁK, který jí zná od A do Z.

Široká veřejnost slyšela pojem capoeira až ve spojitosti s Olympijským parkem Pardubice. Co vlastně znamená?
Každý si pod pojmem capoeira najde něco jiného. Pro někoho je to bojový tanec, pro někoho jiného smysl života. V zásadě se skutečně jedná o bojové umění, které má svoji bohatou historii a filozofii, podobně jako asijská bojová umění. Capoeira samotná pak v sobě obsahuje spoustu aspektů jako tanec, boj, akrobacii, hudbu a zpěv, hru na nástroje a další.

Nezlobte se, ale těch aspektů je nějak hodně…
Nejzajímavější na tom je, že všechny tyto aspekty se vzájemně prolínají a doplňují. Tím vzniká efektní škála pohybů a všechno tohle dohromady je capoeira. Důležité je, že každý využívá samotných aspektů víc nebo míň. V tom je capoeira rozmanitá a proto je i pro capoeiristy (pozn. red. – označení cvičence) tak zábavná.

Kdy a za jakým účelem capoeira vznikla?
Capoeira se dostala do Brazílie v době kolonizování Jižní Ameriky. Španělští a portugalští otrokáři tam vozili otroky z Afriky na práci na polích a plantážích. Ti následně spojili svoji původní africkou mytologii a taneční ceremoniály v kruhu otroků, kde se cvičili v boji muže proti muži. Toto cvičení otrokářům připadalo jako podivné folklórní zvyklosti otroků a neviděli v tom hrozbu.

Mluvíte tak, že se asi přepočítali, co vy na to?
Přesně tak. Díky tomuto cvičení se rozvíjelo umění capoeiry víc a víc, přidávaly se hudební nástroje a zpěv, které skrývaly fakt, že se v kruhu provádí techniky porazů a útoků na tělo. Následně se díky tomuto cvičení mohli otroci osvobodit z pout a uprchnout. Capoeira byla dlouhou dobu zakázaná a až před polovinou dvacátého století se stala oficiálním sportem. Navíc se vyvinul nový systém výuky a přístup ke hře capoeiry, který byl značně odlišný od tradičních norem. A podle tohoto nového systému se capoeiru učíme dnes i my.

Brazilské bojové umění a olympiáda v Brazílii. Lepší spojení nemohlo váš sport potkat, viďte?
Podle mně je právě tento svátek skvělou příležitostí, aby se capoeira mohla dostat do podvědomí široké veřejnosti. Už když se stala vedle fotbalu brazilským národním dědictvím, dlouho se spekulovalo o tom, že by se z ní mohl udělat také olympijský sport. Ale to je kapitola sama pro sebe a asi ještě nějakou dobu potrvá než se tak stane. Nicméně jsem zvědavý, jak a jestli bude i do letošních her nějakým způsobem zahrnuta. Doufám, že minimálně tak, jak my ji budeme chtít zakomponovat do Olympijského parku v Pardubicích.

Navíc díky myšlence Olympijského parku Pardubice nemusíte do Ria. Brazílii totiž budete mít doma…
(usměje se) My jsme moc rádi, že se můžeme pokusit dát veřejnosti přičichnout trošku k vůním Brazílie. Doufám, že to bude mít v Pardubicích ohlas. I když je pravda, že díky parku nemusíme do Ria, přeci jen by to měl být sen každého capoeiristy se do Brazílie podívat. Takže i přes tuto vynikající akci, mně osobně tenhle výlet, minimálně poprvé, ještě čeká.

Na co se mohou návštěvníci olympijských Pardubic těšit?
Uspořádáme v parku každý den workshopy pro veřejnost, kde budeme cvičit a skákat, hrát na nástroje, zpívat si a hrát si. Budeme chodit do centra nebo podle počasí třeba na koupaliště, kde krátce ukážeme jak se capoeira cvičí a jak to vypadá. Máme pozvané hosty z celé republiky, mj. i brazilského trenéra, který učí capoeiru v Brně. Ale i capoeiristy z Anglie z Nottinghamu. Přijali pozvání a přijedou se na prvních pár dní podívat. Budeme se snažit každý den využít k tomu, aby lidé po celém městě mohli vidět a vyzkoušet si tento sport s námi.

Kdy a na jakém místě budete mít nějaká vystoupení?
V rámci příprav olympijského parku jsme se domlouvali na větších vystoupeních o víkendech na pódiích třeba se slovem moderátora. Nebo snad i na zahajovacím průvodu před začátkem přenosu z olympijských her. No a pak také bychom se měli nějakým způsobem podílet na slavnostním zakončení. Jinak ale budeme cvičit opravdu každý den u našeho stánku v parku od 16.00 do 18.00 a pak kdekoliv venku. Dle počasí kam se vydáme a když se nám bude chtít něco někde před lidmi ukázat, tak prostě něco někde předvedeme. Bude to taková zdravá improvizační show.

Mohou si je s vámi vyzkoušet náhodní „chodci"?
Ano, a přesně to je i naším cílem: Ukázat capoeiru jako zdravé cvičení, které si s námi bude moci vyzkoušet každý, kdo půjde náhodou kolem. Často se nám stává, že potkáváme naše bývalé studenty, kteří u nás chvilku cvičili. A teď mají chuť si s námi zacvičit znovu nebo jen zvědavce, kteří si to chtějí vyzkoušet. Samozřejmě po nich nebudeme chtít po pár minutách, aby skákali salta a kopali nad hlavy, ale když se najde někdo šikovný, tak na druhou stranu proč ne…

Určitě se ho budete snažit zlanařit do pardubického oddílu. Ápropos pomůže olympiáda jeho propagaci?
Na to spoléháme (lišácky mrkne). Ne vážně, jako každý rok i letos, kdy přes prázdniny oficiálně necvičíme, tak řešíme prostory, abychom mohli rozšiřovat hodiny a rozdělovat dětské skupiny na malé a velké. Protože náš počet se každou chvilku zvyšuje. Stále k nám chodí chodí víc a víc lidí, hlavně tedy dětí. Doufáme, že díky Rio parku budeme mít větší důvod na rozšíření prostor a časové dotace na tréninky, protože to je asi nejdůležitější. Nejde ani tak o peníze jako spíš o ten čas. Ale i ten se vždy najde.

Když už jsme u toho, co nabízíte svým členům?
Kromě toho, že u nás cvičí i pětiletí borečci a tedy zvlášť pro ně, ale samozřejmě i nejen pro ně, nabízí cvičení capoeiry mnohem širší vývoj motorických dovedností než kdekoliv jinde. Samotný klub funguje pod záštitou České asociace capoeiry Vem Camará. Ta nabízí svým klubům pravidelné semináře s brazilským mistrem a zkušenými instruktory z Čech, kteří asociaci založili. Jeden z nich je dokonce mistr světa v tomto sportu. Dále přechod na další technickou páskovou úroveň (pozn. red. – barevná lana kolem pasu).

A co soutěžní činnost?
Také s tím se počítá. Jsou to možnosti vystoupení na kulturních nebo společenských událostech i mimo naší republiku, účast na každoročních domácích i evropských šampionátech. A další a další možnosti.

Jak jste se ke capoeiře dostal vy osobně a jakou vykonáváte funkci v oddíle, potažmo v této olympijské době?
Já osobně bych asi řekl, že jsem capoeiru hledal až jsem ji našel. Pocházím z České Lípy, kde nic takového nebylo. V době, když jsem nastoupil na střední školu do Hradce Králové, získal jsem po dlouhém trénování jiných bojových sportů jako judo nebo aikido kontakt na člověka, který dojížděl na tréninky do Hořic. Tam jsem měl svůj první trénink a hned po vstupu do tělocvičny jsem věděl, že mě tohle asi jen tak nepustí.

Jak dlouho už jste jejím věrným služebníkem?
Jedenáct let a musím říct, že mě nepustilo ani na okamžik, spíš naopak. Teď jsem trenérem tady v Pardubicích, kde jsem klub převzal v roce 2012. Snažím se ho rozvíjet dál, shánět materiály na cvičení. A hlavně nadchnout lidi, aby zapomněli na strasti z práce a šli si k nám zacvičit. Podobně jako v duchu olympijského parku, jen s tím rozdílem, že já to tak zkouším celoročně. A k tomu se docela hodí kamarádova věta – Capoeira je prostě jinej svět, ať už se v tom našem stalo cokoliv…

Autor: Zdeněk Zamastil

1.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zhruba 200 demonstrujících lidí se 16. prosince 2017 vydalo před pražský TOP hotel, kde se koná konference evropských protiimigračních stran pořádané hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
41 4

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Stanislav Šulc.
1

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Je okouzlující a hladová, řekl kouč o české hvězdě Ledecké

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to malý krok do neznáma, ale už teď si obě strany chválí, jak se povedl. Bývalý americký snowboardista Justin Reiter letos převzal přípravu Ester Ledecké na prkně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Chanukový svícen opět září ve vile Stiassni. Po 80 letech

/FOTOGALERIE/ Výjimečná událost, jakou vila nezažila celá desetiletí, se v pátek odpoledne odehrála v brněnské vile Stiassni. Po osmdesáti letech tam totiž členové Spolku přátel vily Stiassni a brněnské Židovské obce zapálili chanukový svícen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT