Horší ale je, že někteří prodejci již na uvádění ceny za jednotkové množství rezignovali úplně. Třeba jako jeden ze zelinářů prodávajících včera na trhu česnek. Na jeho stánku byly sice cenovkami opatřeny jednotlivé svazky o různém počtu palic (na menším snímku), ale cenovému srovnání s konkurencí se muž jednoduše vyhnul. Zákazník totiž mohl jen hádat, kolik vlastně každý z takových svazků váží. Na přímý dotaz pak prodejce odvětil, že kilo česneku u něj přijde na 180 korun.

Poněkud polevili

Stejná situace se na chrudimském trhu opakuje každý týden. Prodejce jahod nebo borůvek sice vypíše cenovku na plody naplněnou vaničku nebo misku, zákazník již ale netuší, kolik tato plná miska váží. Ceny neporovná, neboť nepozná ani to, zda má trhovcova nádoba týž objem, jako podobně vyhlížející nádoba nedaleko stojícího konkurenta.

„Takoví prodejci si nepočínají správně. Mohou sice uvádět cenu za kusy, tedy například i za misky plodů nebo za svazky česnekových palic, ale zároveň jsou povinni mít poblíž viditelně uvedenu rovněž cenu za jednotkové množství," připomněla Jaromíra Skřepská, vedoucí oddělení kontroly chrudimského živnostenského úřadu. „Párkrát jsme se na trhu neobjevili a někteří ze stánkařů zřejmě v označování polevili," připustila pak vedoucí.