Do výsledku se promítla vyšší cena mléka a smetany, informoval média ředitel společnosti Pavel Marek. „V loňském roce se cena mléka vyvíjela negativně, od ledna do prosince vzrostla o 25 procent, což se odrazilo na ceně výrobku nejen u nás, ale celému mlékařskému sortimentu," řekl Marek.

Mlékárna proto musela loni zdražovat. Ceny jejích výrobků by ale letos už růst neměly. Ředitel firmy předpokládá, že se výkupní cena mléka stabilizuje na průměru 9,30 koruny za litr a možná se během roku i trochu sníží.

Choceňská mlékárna od konce 70. let vyrábí pomazánkové máslo, které ale nedávno kvůli nařízení Evropské unie přejmenovala na tradiční pomazánkové. Výrobek totiž neobsahuje tolik mléčného tuku jako máslo. Z linky tak zaměstnanci vyexpedovali poslední paletu tohoto tradičního výrobku s původním názvem. „Největší problém asi je, aby si pomazánkové máslo zákazníci nespojovali s pomazánkovým krémem, který je ze 70 procent doplněný rostlinným tukem. Proto jsme i odmítli mít v názvu krém," řekl Marek.  Mlékárna také vyrábí smetanové jogurty, tvarohy a další pomazánky, nejen ty sladké pro děti. Má i výrobkovou řadu pomazánek Fit line s přídavkem jogurtu, i když podle ředitele Marka už trend štíhlé linie pominul a lidé si už spíš chtějí hlavně pochutnat.

Menší část do zahraničí

Většinu výrobků mlékárna prodá v tuzemsku, smlouvy má s mnoha obchodními řetězci, kam dodává i pod jejich značkami. Jen menší část produkce vyváží do Polska a na Slovensko. Usiluje o dodávky do Německa nebo Ruska. Jenže tradiční pomazánkové se těžko prosazuje jinde za hranicemi, protože jde o typický český výrobek, který není v zahraničí známý. „V Německu jsme výrobek nazvali Česká pomazánka na chleba – Böhmisches Aufstrich, tam se tak označují nejen pomazánky, ale i marmeláda, paštiky. Němci hodně jedí pomazánky k večeři, ale méně tučné, tak do 20 procent," řekl obchodní manažer mlékárny Jan Fogl.

Mlékárna sídlí od 40. let v městské zástavbě. Postupně investuje ročně miliony korun do oprav budov i do technologie výroby. Sklady postavila mimo město, protože objekty už neposkytují dostatek prostoru. Společnost má české majitele, většinu akcií drží Accom Holding a 15 procent Zemědělské družstvo Zálší. Mlékárna zaměstnává kolem 90 lidí. Když se zvyšují zakázky, najímá brigádníky z řad bývalých zaměstnanců nebo studenty.