„Notebooky chceme pořídit kvůli jejich mobilitě. Máme velkou školu a uvažujeme o stojanech, na kterých se se daly převážet. Nová výpočetní technika bude sloužit jak pro žáky, tak učitele," vysvětluje ředitelka ZŠ Chrast Lenka Budínská.

Sázka na jistotu

Současný trh však nabízí celou plejádu nových technologií využitelných ve škole, mezi než patří tablety, které hojně a úspěšně využívají například v krounské základní škole.

„Tablety jsme zvažovali, ale jejich životnost je nižší, než u notebooků, a proto jsme sáhli po nich. S nákupem tabletů počkáme pár let, než se jejich technologie vyvine o kousek dál, aby byly levnější a odolnější," doplňuje ředitelka Budínská.

Projekt ministerstva školství je nastavený tak, že příjemcem dotace nebude škola, ale firma, který se o grant ucházela. Vedení chrastecké základky proto jednalo s pěti společnostmi a nakonec zvolilo ostravskou firmu, s níž podepíše smlouvu a která coby partner školy dodá notebooky a zajistí proškolení všech učitelům. Zatím není jisté, kdy přesně bude nová výpočetní technika do školy přivezená, na přesném harmonogramu se vedení školy musí ještě domluvit se zástupci ostravské firmy.

Nové dovednosti

Proškolením se však nemyslí pouhý manuál, jak stroj zapnout a vypnout.

„Jde nám o to, aby byly notebooky přirozenou součástí vyučování. Je tedy potřeba, aby všichni učitelé získali takové znalosti. Ve všech třídách máme interaktivní tabule. Tento projekt je taková třešnička: pomůžeme si k dvaceti notebookům a našim učitelům se dostane nových dovedností. Někteří s technikou nemají problém, zbytku pomůže školení, aby byli všichni schopní plošně vytvářet interaktivní výukové materiály," dodává Lenka Budínská.

Lukáš Vaníček