Umí snímat, sdílet, navigovat, telefonovat, vyhledávat a ještě spoustu dalších věcí. Jsou stále na očích. Jsou pouze troje v České republice. Zatím. Řeč je Google Glass, nositelném počítači s náhlavním displejem.

V Poličce si jej přišly vyzkoušet více než čtyři desítky lidí do divadelního klubu. Postupně si vyzkoušeli funkce prototypu, který přivezl první majitel Google Glass u nás, programátor Martin Pelant. Setkání s chytrými brýlemi, které se na americký trh dostanou až v příštím roce, uspořádali členové nově vznikající komunity příznivců Google ve městě.

Bez rukou

Po pětiměsíčním užívání spatřuje Martin Pelant přínos chytrých brýlí v osvobození rukou. Ovládat se dají hlasem, pohybem i pomocí touchpadu umístěného na nožičce brýlí. „Nosíte je na hlavě, takže máte volné ruce. Uděláte kvalitnější fotky v horších světelných podmínkách, než byste udělali mobilem, protože hlava se klepe méně než ruce. Rovněž jsou neocenitelné při cestování. Třeba při příchodu na letiště okamžitě vidíte informace o odletech. Také navigace reaguje na pohyb hlavy. Ideální jsou vždy, když máte plné ruce. Příchozí telefonát vyřídíte, aniž byste hledali mobil v kapse," popisuje Martin Pelant. Chytré brýle sice chytrý mobil nenahradí, ale přímo s ním komunikují. Navíc některé aplikace jsou vytvářeny pouze pro ně. Díky glassware, speciálním aplikacím, může uživatel v pravidelných intervalech přijímat třeba zpravodajství.

Pro záchranáře?

Jan Jukl z Poličky, jako knihovník, patří k propagátorům šíření informací už z podstaty své profese. I on chytré brýle vyzkoušel. Domnívá se, že nová technologie může být v budoucnu prospěšná třeba záchranným složkám. „Dovedu si představit využití u policistů nebo záchranářů, že pomocí brýlí budou okamžitě přenášet obraz situace. Lékaři by přímo z terénu posílali video do nemocnice, kde by jejich kolegové hned viděli, s jakými zraněními záchranáři pacienta vezou," hledí do budoucnosti Jan Jukl. Zatím se však v tomto případě jedná spíš o science fiction.

Martin Pelant ovšem dodává, že již lékař pomocí brýlí operaci přenášel, a tak lze předpokládat, že se podobným způsobem budou někdy používat. Naopak užití chytrých brýlí pro rozpoznávání obličejů je podle Pelanta v rozporu s podmínkami pro aplikace pro Google Glass. Otázku: „Ten člověk je mi ale povědomý, kdo to jen může být?" vám tedy nezodpoví.

V Poličce se chytré brýle objevily díky nadšeným propagátorům internetu. Místní komunita GXG je jednou ze šesti aktivních v České republice. Její členové se řadí mezi společenství lidí se zájmem o Google technologie, ovšem nezávisle na stejnojmenné společnosti.

Nadšenci z Poličky

„Postupně se vytváří čtyři podskupiny, mezi které se řadí programátoři – vývojáři, lidé z firem, pedagogové. Čtvrtou skupinu tvoří nadšení uživatelé a geeci. To jsme my a snažíme se zaměřit na zážitky objevování, které souvisí s internetem," říká organizátor akce a jeden z hlavních členů nově se utvářející komunity Josef Cabrnoch, student poličského gymnázia.

Členové skupiny GXG Polička vítají nové členy a plánují pořádání dalších akcí. Jarem počínaje chtějí postupně do města zvát zajímavé hosty, celebrity českého internetu, ke kterým patří například František Fuka, Filip Hráček, Martin Hassman nebo Janek Wagner. Zároveň již připravují výukové kurzy pro uživatele internetu zaměřené na dostupné aplikace.

SYLVA HORÁKOVÁ

Víme, co to je?
Touchpad je vstupní zařízení běžně používané u notebooků. Jeho účelem je pohybovat kurzorem po obrazovce podle pohybů uživatelova prstu. Jde o náhradu za počítačovou myš
Geek označuje osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor zapálená. Dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci oboru. Geek má vždy vysoké odborné a technické znalosti a vyznačuje se často velkým zápalem pro věc.
Zdroj: wikipedie