Už po desáté se veřejnosti otevřely zdarma nebo za symbolický poplatek atraktivní místa, která běžně nejsou přístupná nebo pokud jsou, tak se za ně platí vyšší vstupné.

Speciální program

Řada památek si navíc pro tuto příležitost přichystala speciální program.
Šlo například o pardubické kostely, krematorium, které proslavil legendární film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol, ale také třeba Židovský hřbitov, radnici či Zelenou bránu.

Velký návštěvní den připravilo pro své příznivce také Východočeské divadlo.
Ožil rovněž pardubický zámek, kde byl vstup do všech expozic a výstavních sálů zdarma. Mimořádně zpřístupněna byla rovněž vyhlídka na zámecké věži.

V Galerii města Pardubic byla k vidění ztracená a znovu nalezená stoletá pardubická kronika. Návštěvníci ji mohli porovnat s její novodobou „mladší sestřičkou".

Velký zájem byl také o speciální plavbu výletní lodí Arnošt. Nesla symbolicky název „O vodě na vodě" a byla spojena s přednáškou na téma Rybníky a rybníkářství ve východních Čechách.

Po stopách Silver A

Atraktivní byly též komentované procházky historickým centrem Pardubic, a to s důrazem na historii, ale i na moderní architekturu.
Kdo měl chuť, mohl se vydat po stopách Operace Silver A, což byl krycí název pro skupinu, která připravovala atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Po městě zdarma jezdil také historický trolejbus. V provozu byla znovu po čase nostalgická linka číslo 52.
„Je dobře, že Pardubice zase včera ožily. Určitě je fajn, když se takové akce ve městě konají. A bezvadné bylo i to, že v neděli nádherně vyšlo počasí," sdělil jeden z návštěvníků letošních Dnů evropského dědictví Martin Novotný.