Primář Holub však neodchází úplně, na oddělení bude nadále působit jako řadový lékař. „Funkci jsem opustil na vlastní žádost, ze zdravotních důvodů," říká bývalý primář Holub.

Intenzivní péče

Léčebna dlouhodobě nemocných se za jeho působení přestěhovala z nevyhovujících prostor budovy „Na Kopečku" do chrudimské nemocnice a rozrostla se i o další speciální zázemí. „Zřídili jsme stanici DIOP (Dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči, pozn. red.). Jedná se o stanici, kde pečujeme o klienty, kteří byli například dlouze oživováni a mají velmi nepříznivou prognózu. Je to pracoviště, které má územně velké působiště", doplňuje Josef Holub.

Nejen o těžce nemocné pacienty se starají v chrudimské LDN. V rehabilitační stanici pečují i o pacienty, kteří se například zranili během sportování a musí dlouhodobě rehabilitovat. „Tady bych rád apeloval na cyklisty, aby nosili přilby," říká Josef Holub a zdůrazňuje tak nutnost používání často opomíjeného ochranného prostředku. Mezi další pacienty, kteří jsou hospitalizováni na zdejším oddělení, patří lidé s různými defekty kůže. Zde se jedná o různé proleženiny, tzv. „diabetické nohy" nebo bércové vředy. „Tady medicína za dobu mého působení urazila obrovský kus ve vývoji. První pokusy o hojení ran jsme zkoušeli například s medem," vypravuje s úsměvem bývalý přednosta.

Nová akreditace

Odchází v době, kdy oddělení prošlo úspěšnou akreditací. „Akreditace znamená, že všechny úkony od podávání léků až po psaní dokumentace jsou schváleny, že jsou prováděny zcela správně a podle platných předpisů. Největší úkoly jsou tedy za námi," dodává bývalý přednosta Josef Holub. Dále také upozorňuje na vzrůstající počet osob, které trpí Alzheimerovou chorobou či demencí. „Tyto klienty máme také v péči, ale v chrudimském regionu jsou pro ně zřizovány specializované oddělení v rámci domovů pro seniory nebo také přímo centra, zabývající se péčí o tyto nemocné,"doplňuje Josef Holub. V rámci Chrudimska se jedná zejména o nestátní sanatorium Topas v Seči nebo chrudimské Lůžkové a sociální centrum pro seniory, které má statut obecně prospěšné společnosti.

Bývalý přednosta Holub vystudoval Lékařskou Fakultu Univerzity Karlovy v Hradci králové a atestoval se dvěma atestacemi v oboru interního lékařství. V roce 1999 nastoupil do funkce primáře LDN, v rozmezí let 2002 až 2006 byl náměstkem ředitele Chrudimské nemocnice pro zdravotnickou péči.

Nově jmenovaný primář Tomáš Vondráček Chrudimskému deníku sdělil, jakým směrem se bude ubírat oddělení po jeho nástupu do funkce.

Plánuje pokračovat ve standardizování ošetřovatelské i lékařských způsobů péče. „Chceme se více zaměřit na geriatrickou psychiatrii (geriatrie je medicínský obor zabývající se nemocemi stáří, pozn. red.). Dále bychom chtěli více spolupracovat se Střední zdravotnickou školou v Chrudimi a jejím dobrovolnickým programem," prozrazuje plány nově zvolený primář Vondráček. V chrudimské LDN chtějí rozšířit i rehabilitační péči. „Do budoucnosti bychom chtěli nově zřídit geriatrickou ambulanci a upravit i název oddělení na Geriatricko rehabilitační oddělení následné péče, vše ale závisí na jednání s vedením nemocnice. Dále chceme rozšířit spolupráci s pečovatelskými domy v Heřmanově Městci a v Chrudimi," říká nový primář Tomáš Vondráček.

Obor budoucnosti

Geriatrie je někdy neprávem mezi lidmi označována jako méněcenná sestřička ostatních oborů, což je, vzhledem k náročnosti této lékařské disciplíny, která zahrnuje celou řadu lékařských oborů, nedůstojné. Navíc vzhledem k tomu, že společnost stárne, je zřejmé, že bude čím dál více potřebnější.

„V léčebně dlouhodobě nemocných pacientů nedoléčujeme klienty, ale pokračujeme v léčbě. Vzhledem k velkému tlaku na akutní lůžka se pokračuje v léčbě právě v léčebně dlouhodobě nemocných. Prolínání akutní a následné péče je v chrudimské nemocnici patrné a nadále bude ještě patrnější," uzavírá nový primář.

JAROSLAV ZEMEK