Připravované letecké muzeum v Pardubicích by už příští rok mohlo návštěvníkům nabídnout první menší expozici. Věnovala by se výročí osvobození Pardubic za druhé světové války.

„Je to zatím úvaha, ale doufám, že se nám ji podaří zrealizovat a seženeme na expozici peníze. Pro výstavu bychom už postavili první věrné kopie letadel," uvedl předseda Sdružení pro regionální letecké muzeum Jaroslav Pomajzl.
Letecké muzeum by jednou mohlo fungovat na pardubickém letišti. Sdružení má zájem o hlavní terminál a hangár Jana Kašpara. Objekty zatím slouží pasažérům, po dostavění nového terminálu se prostory uvolní. První expozice by se instalovala v menším hangáru.

Evropské dotace

Zástupci sdružení už představili projekt městu a hejtmanství, samosprávy totiž vlastní firmu East Bohemia Airport (EBA), která letiště provozuje. Za jejich podpory by sdružení mohlo získat evropské dotace a projekt za 80 až 100 milionů korun uskutečnit.
„Město podporuje myšlenku regionálního leteckého muzea. Muzeum by vhodně rozšířilo nabídku cestovního ruchu a dalo další přidanou hodnotu letišti. Navíc by vhodně doplnilo i služby nového terminálu. Je to poměrně ambiciózní projekt, který bude potřebovat podporu města, kraje i společnosti EBA," řekl náměstek pardubické primátorky František Brendl (Pardubáci).

Soukromý investor

Sdružení se během půl roku pokusí získat od samospráv i společnosti EBA písemný mandát, že může v projektu pokračovat a zároveň bude připravovat podklady pro evropskou dotaci. Jedná i se soukromým investorem, který by zbylé náklady na zbudování leteckého muzea a exponátů doplatil.

Pokud by se projekt podařilo realizovat, muzeum by se mohlo stát jednou z největších atrakcí pro turisty.
„Musím říct, že jsem z toho projektu nadšený a vítám ho. Samozřejmě se ale nejdříve musí na letišti postavit nový terminál. Věřím, že poté by se na letecké muzeum podařilo sehnat peníze z evropských fondů. Tato expozice by se pak stala základnou pro turisty, kteří by navštívili náš kraj," nechal se slyšet krajský radní René Živný (Koalice pro Pardubický kraj), který je zodpovědný za cestovní ruch.

Regionální letecké muzeum by mohlo být jedním z nejambicióznějších projektů v oblasti cestovního ruchu. Expozice, která by měla vyjít na 80 až 100 milionů korun, skutečně slibuje nevšední zážitky. Samozřejmě v případě, že se podaří sehnat na tento projekt peníze. Na co konkrétně by se fanoušci letectví mohli v novém muzeu těšit?

Unikátní projekt

„Naše sdružení chce vybudovat letecké muzeum, které bude trvale připomínat historicky významné osobnosti kraje, které ovlivnily rozvoj aviatiky u nás. Mělo by být opravdu reprezentativní nejen názvem, ale i celkovým pojetím expozice. Plánujeme pro muzeum vyrobit až tisíc exponátů modelů letadel a tím se stát unikátním muzeem nejen v České republice. Nejsme zastánci rychlých a obskurních projektů, které mají s muzeem pramálo společného," vysvětlil předseda Sdružení pro regionální letecké muzeum Jaroslav Pomajzl.

Hlavní část expozice mají tvořit věrné modely letadel, které budou i ve skutečné velikosti, a návštěvníci se do nich budou moci i posadit a vyzkoušet si pozici pilota.
Muzeum se za pomoci odborníků na letectví a leteckou historii zaměří na počátky aviatiky, na průkopníky letectví v kraji i odbojovou činnost během druhé světové války.
Muzeum by také mělo nabízet historické kvízy, hry, audio a video ukázky. Mělo by také poskytnout zázemí modelářům.

Na Pardubicku už jedno letecké muzeum fungovalo – konkrétně v Kuněticích, kde byly k vidění  funkční repliky historických letounů, jako je třeba blériot, na kterém Jan Kašpar absolvoval přelet z Pardubic do Prahy, nebo letoun, který zkonstruovali bratři Wrightové.

Vstřícný postoj

„Autory projektu regionálního leteckého muzea jsem kontaktoval, ale dozvěděl jsem se, že jejich projekt by měl být založen jen na modelech letadel. Náš postoj ke spolupráci je ale vstřícný, navíc náš projekt nevyžaduje žádnou větší investici, jelikož my již letadla máme," uvedl provozovatel muzea v Kuněticích Martin Kindernay.

Náměstek pardubické primátorky František Brendl si dovede představit, že by oba projekty šlo skloubit dohromady.
„Myslím, že funkční repliky historických letounů by mohly být vhodným doplňkem leteckého muzea," poznamenal František Brendl.