Na programu je hned devět překážkových dostihů. Za hlavní je označen Úvodní cross country Koroka I. kat. na 4500 metrů. Tento dostih má oproti předchozím ročníkům nebývale kvalitní a početné obsazení. První dostihová akce roku 2013 nese název Italský den.

Na startu se sejde jedenáct koní a jezdců, velkým favoritem bude Chervick (ž. Novák), který poslední dva loňské starty na pardubické dráze proměnil ve vítězství.  Jeho nejcennějším úspěchem pak bylo prvenství v prestižní Ceně Labe. Patří k nejnadějnějším mladým krosařům.

Velkou šanci na úspěch pak má dvojice koní trenéra Josefa Váni, Zarif (ž. Váňa, ml.) a Hipo Jape (Kubík). Z dalších především univerzální Ursan (ž. Stromský). Zarif zatím žádnou steeplechase nevyhrál, ale loni byl v Pardubicích třikrát druhý, včetně Ceny Vltavy, a jednou skončiltřetí. Je velice spolehlivý a favorizovaného Cherwicka prý může hodně potrápit.

Hipo Jape předváděl skvělé výkony v Pardubicích před rokem, právě v jarní části sezony. Koncem května dokázal vyhrát těžkou cross country II. kategorie. V srpnu zde pak byl pátý v kvalifikačním dostihu a a v Ceně Labe po extempore jednoho ze soupeřů před Irskou lavicí až osmý. Nyní, pokud naváže na loňské jaro, může pomýšlet i na vítězství.

Stejně byla v Ceně Labe postižena i nadějná a skvělá bělka Sortina (ž. Köhl), která nakonec dostih dokončila jako sedmá. Předtím na pardubické dráze loni vyhrála suverénně dva menší dostihy.
Ursan se v předchozích letech specializoval v Pardubicích na krosové sprinty a vyhrál předloni nejen Červnovou cross country Válečníka, ale i podzimní Memoriál kapitána Poplera. V loňském roce nebyl zcela fit a startoval pouze dvakrát: v Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem byl druhý za Sorosem a v červnu v Pardubicích opět druhý za výborným slovenským Cardamem. Se závěrečným útokem přišel pozdě a více už nedostihl. Sprinty mu jdou, ale šanci má i na delších tratích, což dokázal předloni vítězstvím společně se Zulejkou v Prvomájové steeplechase na 4200 metrů.

Svéhlavý Rabbit Well (ž. Bartoš) je předloňským vítězem pardubického Zlatého poháru a dva roky se věnoval převážně klasickým steeplechase. Předtím ale dokázal v Pardubicích vyhrát i menší cross country. V loňském roce už nebyl tak úspěšný jako rok předtím, ale je třeba s ním počítat. Uvidíme, zda zase nevymyslí nějakou „kulišárnu". Občas se totiž odmítne vydat na trať dostihu a zůstane trčet na místě startu.
Borderland (ž. Andrés) se loni při absenci Ursana pokoušel jen nahradit v krátkých krosech a dařilo se mu. V září byl na trati generálky na Poplerův memoriál třetí, za Cardamem a Shamanem. A v říjnu pak druhý za vítězným O´Key.

Stejné dostihy běžel na závěr sezony i Lerak (ž. Urbánek) a v obou případech byl čtvrtý. Je to spolehlivý překážkář, k favoritům ale zřejmě patřit nebude.
Zkušenými překážkáři jsou i všichni ostatní startující a některý by mohl překvapit, především pak Cim (ž. Myška). Dále jsou na startovní listině Peintre Abstrait (Matuský) a klisna Lovely (Rigo).
Výborně obsazená je i většina rámcových dostihů, ve kterých uvidíme další kvalitní a známé překážkáře. Ale také celou řadu nováčků. Jmenovat je třeba především skvělého Age of Jape (ž. Andrés). Před časem jako tříletý zvítězil v Českém i ve Slovenském derby. Dále je na startovní listině nadějný syn slavné Registany Reaper (ž. Novák), zajímavými nováčky budou Starbuck, Pikardie, Pierot a další.

Program Italského dne
Italský den se v Pardubicích koná již 15 let a je dokladem spolupráce mezi pardubickým závodištěm a italskými hipodromy. První kontakty navázaly Pardubice se závodištěm v Meranu, později se přidal Řím a Pisa. Některé z dostihů proto nesou jména italských závodišť, poběží se také Velká cena Itálie, která je zároveň Memoriálem Carlo Biffiho – italského novináře, který stál u zrodu česko-italské spolupráce. Dostihy podpořil i Italský národní svaz důstojníků v záloze (U.N.U.C.I.), Panathlon Club Merano tradičně předá čestnou cenu pro nejmladšího jezdce.
PROGRAM:
13.00 Cena rodu Pernštejnů (PP, 2900 m)
13.35 Cena společnosti Fa Novotný – výroba a prodej (PP, 2900 m)
14.10 Cena GRIM.CZ – vinotéky on-line (Stcc, 3400 m)
14.45 Premio Merano Maia – pro mladé jezdce (Stcc, 4000 m)
15.20 Premio san Rossore Pisa (Stcc, 3400 m)
15.55 Premio Capannelle Roma – Memoriál velvyslance Paolo Faioly (Stcc, 3400 m)
16.30 Velká cena Itálie – Cena U.N.U.C.I. – Memoriál Carlo Biffi (Stcc, 3800 m)
17.05 Úvodní cross country KOROKA (Stcc, 4500 m)
17.40 Cena společnosti Alfredo catering (Stch, 3900 m)