Díky němu mají znevýhodnění lidé možnost dostat se na bezbariérové WC nebo využít plošinu pro přesun invalidního vozíku. Všechna tato místa totiž mají speciální zámek, do kterého klíče pasují.

„Nově jsme umístili v minulých dnech dva takové zámky. Na městském úřadě a na zámku," sdělila Lenka Sedláková z odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Při výběru míst byla zohledňována přístupnost a bezbariérovost.

Podobné zámky jsou i na dalších místech v okrese. Nejvíce jich je ve Svitavách (5), v Litomyšli (2) a v Poličce (1). To je skoro polovina všech míst v Pardubickém kraji. „V České republice je více než tisíc zámků. Ročně přibude zhruba sto padesát nových míst," řekl Pavel Hříbek, koordinátor projektu Euroklíč. Ten zastřešuje Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky. Tuto instituci mají možnost oslovovat města i majitelé nestátních zařízení, pokud chtějí pomoci rozšířit síť míst osazených speciálním zámkem.

Na Moravskotřebovsku je šestatřicet majitelů Euroklíčů. Noví zájemci o ně mohou požádat na městském úřadě. Zde také dostanou podrobné informace k jejich užívání. Ty jsou také dostupné na internetu, například na stránce www.euroklic.cz, kde jsou aktuality 
o celém projektu a místech s eurozámkem.