U této příležitosti s sebou přivezli dvaapadesát praporů vlastních sborů. Stalo se tak poprvé v historii. „Pokud vím, tak v našem kraji nikdy nebylo na jednom místě tolik praporů a hasičů ve slavnostním stejnokroji při takovéto akci.," řekl Josef Bidmon, starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Pardubického kraje.
POSPOLITOST SDRUŽENÍ
Myšlenka na výrobu unikátního praporu, který je symbolem sounáležitosti dobrovolných hasičů v okrese Svitavy, vznikla před deseti lety. Zrealizována byla však až letos a je to tak druhý okresní prapor na území Pardubického kraje. „Je vidět, jak je náš okres soudržný, jak stojíme jeden za druhým. Jak se umíme bavit, tak umíme i pracovat a když je nejhůř, tak hasiči vydrží úplně všechno," prohlásil Josef Bidmon.
Myšlenku společenství, které je zastoupené v téměř každé obci, nevyzdvihli jen zástupci hasičů. „Obdivuji hasiče za jejich pospolitost a děkuji jim za záslužnou dobrovolnou činnost," pronesl k této věci biskup Josef Kajnek, který prapor při slavnostní mši posvětil.
Význam slavnosti potvrdila i početná řada hostů. Na akci přijeli zástupci hasičů z Polska i z dalších okresů. „Něco podobného jsem viděl jen ve Vladislavském sále Pražského hradu. S jakou láskou a v jakém množství se sešli hasiči, to jenom symbolizuje, jak drží při sobě a jak jsou schopni vykonat věci, o kterých mnozí jen mluví," podtrhl význam setkání senátor Radko Martínek. Ten je čestným členem v okresní organizaci hasičstva. „Nikdy jsem nenosil žádné ocenění, které jsem v životě získal. Toto je první, které jsme si dal na klopu," vyjádřil se Radko Martínek.
Ani vysoký věk nezabránil účast na akci Arnoštu Štaudovi z Bystrého. „Nejen hasičům přeji hodně zdraví a spokojenosti a aby se dožili stejného věku jako já," pronesl v krátké řeči hasič, kterému je 92 let.
NEMĚLI PRAPOR
Lehké mrzení měli na slavnosti hasiči z Litomyšle. Ti nemohli přijet s praporem, ačkoliv jejich sbor má tři. A jeden z nich je dokonce nejstarším na okrese. Důvodem je jejich stáří a stav a navíc jsou v péči litomyšlského muzea. K vidění jsou jen zřídka a za přísných podmínek.
„Předpokládáme, že u příležitosti 150 let výročí sboru za šest let bychom se mohli dopracovat k tomu, abychom měli repliku praporu z roku 1948 nebo nový. To by byla ovšem rarita, neboť bychom měli čtyři prapory," poznamenal Josef Wilder, starosta hasičského okrsku Litomyšl. Vše je samozřejmě otázkou peněz, neboť výroba praporu stojí řádově desítky tisíc korun.
Během mše přednesl místní farář Josef Matras myšlenku, že by se setkání mohlo opakovat každý rok. „Musíme dát hlavy dohromady, abychom si nevzali příliš velké sousto. Setkání bychom mohli třeba zorganizovat jednou za dva roky, abychom nekonkurovali Hostýnu, kde je celostátní hasičská pouť. Určitě se jedná o podnět, kterým se budeme zabývat," nebrání se myšlence dalšího setkání Josef Bidmon.