„Celá budova se zatepluje, staví se prosklená přístavba, mění se barvy na fasádě. Zároveň se celý areál, který zahrnuje kino Vesmír, divadlo Trám, Dramatickou školičku a klub Tyjátr, vnitřně propojuje společným vstupem 
a vlastně se tím všechny jeho části sjednocují. Proto si myslím, že nastal čas na změnu," uvedl Petr Mohr, ředitel Kulturních služeb města Svitavy.

Podle něj by se měl najít sjednocující název pro všechny zmíněné subjekty, které budou v areálu společně působit.

„Název kino Vesmír nese 
v České republice celkem osm kin. Vesmír naše kino připomínal po poslední rekonstrukci na konci osmdesátých let dvacátého století svým vzhledem. Dnes už tomu tak není. Vnější atributy zmizely," vysvětlil Petr Mohr 
a předložil tříbodový návrh.

Nové jméno má mít celý areál i kino samotné, ale ředitel Mohr by neměnil zavedené názvy divadla Trám, klubu Tyjátr i Dramatické školičky. Lidé mají své návrhy posílat do 15. října na adresu petr.mohr@kultura-svitavy.cz.

O novém názvu by pak měla rozhodnout rada města. „Doufáme, že lidé budou posílat své návrhy a budou kreativní," sdělila za svitavskou radnici Zuzana Pustinová. Do uzávěrky středečního vydání své tipy napsalo dvacet občanů.

Práce skončí v říjnu

Kino Vesmír by svůj provoz mělo zahájit v listopadu, do konce října zde totiž pracují dělníci. O změnách celého areálu kina jsme čtenáře Svitavského deníku informovali již v červenci.

Rekonstrukce má dvě etapy, přičemž se právě pracuje na první části, která má zajistit snížení energetické náročnosti budovy – tomu pomůže například výměna dveří a oken. „Celý areál se zatepluje, mění se veškeré otvorové prvky a buduje se prosklená přístavba, která bude současně společným vstupem do areálu, chodbou, šatnou divadla Trám, výstavní galerií i malým barem. Zároveň vzniknou dva světlovody v divadle Trám nad hledištěm, aby nahradily přirozené světlo. O to divadlo přijde zazděním oken a připojením k přístavbě," vysvětlil Petr Mohr.

Celkem tyto práce budou stát patnáct milionů korun. Peníze místní získají z dotace Operačního programu Životní prostředí. Tato první etapa by měla být hotová do konce října letošního roku.