„Chápeme to jako strategickou koupi, aby Hlinsko vlastnilo průmyslovou zónu a mělo investorům co nabídnout," řekl hlinecký starosta Miroslav Krčil. Jak již dříve uvedl, předchozí snahy přilákat do města velké firmy vždy ztroskotaly na nedohodě s vlastníkem pozemků. Město nyní s půdou bude disponovat samo a plánuje ještě dokoupit sousedních zhruba 3 000 metrů čtverečních. V současné době se ladí detaily prodeje a jednání budou pokračovat v lednu příštího roku.

„Pozemek leží u silnice I. třídy na okraji města. Nechali jsme jej prověřit z hlediska dopravní dostupnosti, nákladů na vykácení a podle vyjádření odboru životního prostředí na něm neleží žádná ekologická zátěž. Domnívám se, že jsme získali aktivní nástroj, kterým můžeme podpořit rozvoj podnikání ve městě," doplňuje starosta.

Nově nabyté pozemky plánuje vedení Hlinska v době vegetačního klidu vykácet, neboť jsou zarostlé křovím a stromy. Nad dalším postupem už visí otazník.

Vedení města buď celou plochu nabídne „holou" s tím, že si investor sítě vybuduje podle svých potřeb, nebo pozemek zasíťuje na vlastní útratu a náklady připočte do konečně ceny. „Hlinsko udělalo krok správným směrem," dodává Miroslav Krčil, leč někteří zastupitelé nejsou téhož názoru.

„Je to sice krok správným směrem, ale spousta věcí je v něm nedořešená. Pozemek se nachází v průmyslové zóně, ale je to zelená louka, která si vyžádá ještě nemalé investice, než bude vyhovovat investorům. Vidíme tam další náklady, které bude muset buď město nebo investor zaplatit a ten může odejít za levnější nabídkou," říká například zastupitel za ANO 2011 Petr Matyášek.

Jeho kolegovi zvoleném za KDU-ČSL Josefu Jůnovi naopak vadí, že byli zastupitelé nuceni rozhodovat o koupi na poslední chvíli koncem roku. „Na to, že pan starosta říkal, že už půl roku s vlastníkem jednají, nám předložil málo informací. Podkladů pro rozhodnutí bylo málo," říká Josef Jůn.

„Neumím komentovat ekonomické parametry tohoto počinu, ale zdržel jsem se hlasování v důsledku toho, že koalice nebyla jednotná," dodává další zastupitel Pavel Kropáček (ODS a nez. kand.).