V poměrně uvolněné atmosféře se nesla historicky první návštěva české hlavy státu v Horním Jelení. Prezident Miloš Zeman zavítal ve středu odpoledne do společnosti Berger – Huck, kde setkal s vedením firmy i zaměstnanci.
„Historicky první návštěvu hlavy státu v naší firmě bereme jako velkou poctu. Je to ocenění všech našich pracovníků a zaměstnanců," zaznělo z úst vedení společnosti.

Léčba chřipky prací

„Prošel jsem desítky, možná stovky podniků, ale poprvé vidím, že třetinový spolumajitel má název své společnosti na límečku košile. Je to obdivuhodná identifikace se svou firmou," všiml si Miloš Zeman.

„Když nějaký papaláš přijede do nějakého podniku, tak se zpravidla setká s vedením a vynechá setkání se zaměstnanci. Já jsem si ho ale nechtěl nechat ujít," zdůraznil český prezident, který pak promluvil i k zaměstnancům.

„Tlačte na své vedení, aby vám postupně zvyšovalo mzdy a přidalo nějaké benefity. Teď se diskutuje o možnosti, aby lidé mohli zůstat doma, když mají chřipku. Prezident doma zůstat nemůže. Já jsem měl chřipku před dvěma dny, ale už jsem se z toho dostal intenzivní prací. To je také lék na chřipku, dosud nepoužívaný," sdělil Miloš Zeman.

Šachy? Sport bez faulů

V Horním Jelení se prezident vyznal i ze svého vztahu ke sportu. „Je veskrze pozitivní. Kromě veslování na rybníku a občasných procházkách na rychlokole mám jeden sport obzvláště rád. Tím jsou šachy. Při něm si procvičujete prstní svaly, když taháte figurky. Navíc jsou jediným sportem, kde se nefauluje," odpověděl Miloš Zeman, který se vyjádřil i k otázce týkající se jeho další možné kandidatury na prezidenta.

„Svoje rozhodnutí, zda budu znovu kandidovat na prezidenta, oznámím v březnu příštího roku. Někteří se budou radovat a jiní budou mít vztek," dodal a poradil si i s dotazem, kolik letos stihl obejmout stromů.

„Když jsme byli v pardubickém přístavišti, tak jsem tam viděl krásný, 300 let starý dub. Tak jsem ho pohladil po kůře. Mým nejoblíbenějším stromem je smrk, protože je zelený celý rok," uvedl český prezident, který prý nejraději odpočívá při spánku.

„V Lánech mohu spát i odpoledne," liboval si a přidal jednu radu. „Nevěřte lidem, kteří vám budou říkat, že spí jen čtyři hodiny denně, protože jsou strašně pracovití. Ten, kdo spí čtyři hodiny denně, dělá chybu, protože je unavený. Albert Einstein spal dvanáct hodin denně," pravil Miloš Zeman.

Unikátní pozornost

Na závěr historicky první návštěvy české hlavy státu v Horním Jelení dostal od starosty Horního Jelení Petra Tupce unikátní pozornost. „Věřím, že to bude dárek, na který se nezapomíná – krásný osmaterák," usmíval se Petr Tupec. „Váš dárek s vděčností přijímám. Možná, že ho užijeme jako loveckou trofej na nějakou stěnu a své politické oponenty vždycky posadím na židli pod touto stěnou," uzavřel český prezident.