Předvolební slib obstojně splnili

Už druhé volební období v řadě ve vedení radnice neproběhla žádná větší změna. Do starostenského křesla před čtyřmi lety usedl, dokonce už potřetí v řadě, Miroslav Wágner za Nestraníky, post místostarosty si udržel i Jaroslav Haman (ODS). Ostatní radní, kteří působili minulé čtyři roky, ustáli volby beze ztrát. Zastupitelstvem byli tedy znovu zvoleni Miloš Štěpán a Silvie Serbousková za Nestraníky a Martin Jareš za ODS.

I když na radnici neprobíhaly žádné dramatické zvraty, rezignace nebo odvolávání, k idylickému souznění to stále mělo dost daleko.

Vítězní Nestraníci (6 mandátů) navázali tam, kde minule skončili. Mezi priority svého programu zařadili hlavně opravy poškozených silnic a chodníků. Tento slib se jim také podařilo poměrně obstojně splnit. Vše ale neprobíhalo tak hladce a na radnici se nejednou strhla bouřlivá debata. Jak se říká – není nebe bez mráčku.

Asi největší rozpory měli mezi sebou zastupitelé minulý rok v kauze prodeje lukrativního pozemku pro výstavbu marketu obchodního řetězce na místě autobusového nádraží. Téma, které bylo dlouhou dobu tabu, zařadila do svého volebního programu ČSSD a vehementně ho prosazovala.

Rušno bylo kvůli stavbě marketu

Původní plán byl přesunout „autobusák" do Nádražní ulice, blíže k železniční stanici. Na webových stránkách města si stále můžete prohlédnout vizualizaci přestavby. Ihned po uveřejnění návrhu se ale občané Jablonného rozdělili na dvě, jak se později ukázalo, vcelku vyrovnané skupiny. Příznivci poukazovali na fakt, že městečko je z pohledu živobytí jedno z nejdražších měst v okolí a přítomnost marketu by ceny srazila níž.

Odpůrci na to měli hned několik odpovědí. Především ale argumentovali tím, že pokud bude inkriminovaný objekt vystavěn na místě autobusového nádraží, naruší celou scenérii historického města. Diskutovalo se také o tom, co by se stalo v případě, kdyby market skončil a pozemek by už městu nepatřil.

Poslední kapka pak přišla v podobě petice obyvatel Nádražní ulice protestující proti místu, kde měl nový „autobusák" stát. Všechny tyto dohady mezi radnicí a veřejností, a vlastně i mezi zastupiteli samotnými, nakonec vyústily ve veřejné jednání zastupitelstva se zástupci obchodního řetězce v místním kině. Spor nakonec vyřešila sama veřejnost. V referendu byli příznivci přehlasováni, avšak rozdíl činil pouhých 27 hlasů.

Rozdělení „křesel" v jablonském zastupitelstvu po posledních komunálních volbách:

Nestraníci –  6 mandátů
ODS – 4 mandáty
ČSSD – 3 mandáty
KDU-ČSL – 1 mandát
KSČM – 1 mandát

Vedení radnice:
Miroslav Wágner (Nestraníci) – starosta
Jaroslav Haman (ODS) –  1. místostarosta
Silvie Serbousková (Nestraníci) – radní
Martin Jareš (ODS) – radní
Miloš Štěpán (Nestraníci) – radní

Kteří politici dostali v posledních komunálních volbách nejvíc hlasů?
Roman Nožka, Nestraníci (636), Luděk Schnaubert, Nestraníci (627), Miroslav Wágner, Nestraníci (597), Miloš Štěpán, Nestraníci (551), Martin Jareš, ODS (541), Eva Trojková, Nestraníci (532), Jaroslav Haman, ODS (473), Miroslav Hermann, ODS (458), Silvie Serbousková, Nestraníci (454)

Opravená atrakce

K VÝZNAMNÝM okamžikům letošního léta patřilo spuštění nové obří dřevěné lžíce v netradiční kašně. Nahradila starou, která po letech dosloužila. Modernizace se dočkalo také kino, které bylo plně digitalizováno.  Co to pro diváka znamená? Může si užít čtvrteční premiéry úplně nových filmů, aniž by musel jezdit do multikina nebo čekat tři měsíce. Další investice mířily v minulých letech do  oprav chodníků a komunikací, veřejné zeleně, do oprav škol či nového školního hřiště.

Jen ploty a hospoda

VĚČNÉ TÉMA je oprava místního koupaliště. Mluví se o ní už přes deset let, ale zásadní zlom nepřichází. „Místo toho, aby se radnice soustředila na kvalitu vody, její znečištění nebo bezpečnost v areálu, postavila velmi nákladný ´hrad´," říkají někteří. Zařízení, v němž jsou sprchy a WC, ovšem některé nepřesvědčilo, raději si připlatí za bazén s čistou vodou v okolí, než aby se koupali v bývalé hasičské nádrži a vodě z potoka.

Koncert? Není kde

ZÁSADNÍ PROBLÉM při pořádání kulturních akcí v Jablonném je výběr vhodného místa. V kinosále jsou sice pořádána divadelní představení, jenže pro  plesy nebo koncerty je naprosto nevyhovující.  Nyní se  uvažuje o jeho přestavbě na víceúčelový sál.  Město také vlastní objekt U Dubu, ke kterému patří i sál, ten by ale potřeboval projít rekonstrukcí. V poslední době se tam navíc střídali nájemníci jako na kolotoči. Ti poslední tam vydrželi jen tři měsíce.

Měla by být v Jablonném neustále přítomna městská policie?

Z přicházejícími volbami se znovu otevírají ty stejné, tisíckrát zodpovězené otázky.

Jedna z nich ale převyšuje všechny ostatní. Jde o umístění stanice městské policie do Jablonného. V bývalé staré škole se sice nachází služebna, kam jeden den v týdnu jezdil policista z nedalekého Letohradu, avšak lidé tam chtějí mít někoho na stálo. Cítí se totiž být ohroženi víc, než kdy dřív. A mají proč. Kriminalita a četnost trestných činů se totiž oproti minulým létům opět zvýšily. Jen za poslední tři roky se v celostátních médiích mluvilo o městě v souvislosti s několika případy, jimž nejsou myšleny lehké zločiny a přestupky. Vyloupení pošty, vraždy nebo prodej marihuany na základní škole není něco, co by se mělo přehlížet. Radnice je ale toho názoru, že neustálá přítomnost městské policie nic nevyřeší. „Zřízení a náklady na provoz městské policie by znamenaly na dlouhou dobu výrazný zásah do financování investic města, přičemž efekt z její případné činnosti je, při znalosti situace v okolních městech, kde je provozována, přinejmenším velmi diskutabilní," okomentovalo situaci sdružení s nejvíce křesly v zastupitelstvu – Nestraníci.

ANKETA: Jak se vám v Jablonném žilo poslední čtyři roky?

anketa

JANA ŠMÍDOVÁ
knihovnice
„Dobře se mi v Jablonném žilo. Hlavně musím pochválit třeba opravu chodníků v Hluboké ulici a obecně se jejich kvalita rok co rok zvedá, z čehož mám opravdu radost. Obavu mám jen z toho, aby se nám nevyměnil starosta."

anketa

IRENA LIŠKOVÁ
dělnice
„Žilo se mi tady dobře. Jsem v Jablonném naprosto spokojená a radnici bych snad ani nic nemohla vytknout. Nejlepší by bylo, kdyby to všechno zůstalo tak, jak to je teď."

anketa

MICHAL KUSÝ
živnostník
„No asi pořád stejně jako předtím. Možná nepatrně líp. A pokud to bude mít takovouhle vzestupnou tendenci,  tak bych ve ´vedení´ na radnici nikoho neměnil."

anketa

HANA ŠTĚPÁNOVÁ
učitelka na ZŠ
„Jsem tu docela spokojená. I když pořád je samozřejmě co zlepšovat a jsou věci, na kterých by se mělo opravdu zapracovat. Ve výsledku jsem tu ale ráda."

anketa

DANIEL JENÍČEK
student

„Nemůžu si stěžovat. Byl bych rád, aby zůstal starostou pan Wágner. Podporuje kulturu,  zasazoval se za to, aby zde nestál ten supermarket a konečně je vidět nějaký posun v areálu koupaliště, za což jsem velmi rád."

anketa

JAROSLAV KÖZL
zámečník
„Jsem tu rád. Výhrady nemám, ale kdyby to bylo po volbách třeba i horší, já budu stále zůstávat pozitivní."

Text a foto:
Michael Schnaubert

Spokojenost? 
Nespokojenost?

Poměrně těsně… Byli jste spokojeni s vedením svého města? Hlasovali jste v anketě na webu Orlického deníku. V posledním týdnu se mohli vyjádřit obyvatelé Jablonného nad Orlicí. Hlasovalo 46 respondentů. Spokojeno s vedením města bylo 57 %, nespokojeno  43 % hlasujících. Milí čtenáři, s Inventurami radnic v této podobě na stránkách Orlického deníku končíme. Pokračovat ovšem budeme v pravidelném předvolebním zpravodajství z měst i obcí okresu, přineseme pohledy na kandidátky, ankety s lídry i potencionálními voliči a další zajímavosti.