Koho máme na radnici:

Rozdělení „křesel" v žamberském zastupitelstvu po posledních komunálních volbách:

SNK Nezávislí – 5 mandátů
ŽDK – hnutí Nestraníci – 4 mandáty
ODS – 3 mandáty
ČSSD – 3 mandáty
Starostové a Nezávislí – 3 mandáty
KDU-ČSL – 1 mandát
TOP 09 – 1 mandát
KSČM – 1 mandát

Vedení radnice:

Jiří Dytrt (ODS) – starosta
Petr Novotný (ČSSD) – 1. místostarosta
Jiřina Jirešová (ŽDK – hnutí Nestraníci) – 2. místostarostka
Stanislav Cukor (TOP 09) – radní
Jaroslava Halbrštátová (ODS) – radní
Petr Procházka (ŽDK – hnutí Nestraníci)– radní
Vladimíra Středová (ČSSD) – radní

Kteří politici dostali v posledních komunálních volbách nejvíc hlasů?

Tomáš Kalous (1050), Ivan Vrkoč (941), Zdeněk Železo (758), Jaromír Prokop (718, všichni SNK Nezávislí), Jiřina Jirešová (678, ŽDK – hnutí Nestraníci), Helena Suchánková ( 676, SNK Nezávislí), Hana Chvátilová (673, ŽDK – hnutí Nestraníci)

Inventura radnice 2010-2014

Roky s úspěchy i propadáky

Komunální volby před čtyřmi lety sice vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů Nezávislí, nakonec ale odešlo s prázdnou, když se mu nepodařilo sestavit koalici. Koaliční dohodu uzavřela Žamberská demokratická koalice s ODS, ČSSD a TOP 09.

V jednadvacetičlenném zastupitelstvu získali Nezávislí 5 mandátů, ŽDK 4, ODS, ČSSD a Starostové a Nezávislí 3. Po jednom mandátu mají TOP 09, KDU–ČSL a KSČM. Starostou byl zvolen Jiří Dytrt (ODS), změny nastaly na postech místostarostů. Prvním – uvolněným – byl zvolen Petr Novotný (ČSSD), druhou místostarostkou Jiřina Jirešová (ŽDK). V radě získali občanští a sociální demokraté a členové Žamberské demokratické koalice shodně po dvou mandátech, jeden brala TOP 09.

Rekonstrukce společenského sálu, rozšíření areálu aktivní turistiky, protipovodňová opatření, rekonstrukce silnic, infrastruktury i nádraží, to byla hlavní témata města.

Sledovanou investicí byla pěší zóna, která byla otevřena ve dnech minulých komunálních voleb. Vedení města zajistila na dlouhé měsíce „horké chvilky" a zájem médií. O pár měsíců později dostala sportovní veřejnost k Vánocům nový zimní stadion v areálu Pod Černým lesem. Stavba byla zahájena v roce 2009. Celková investice rozdělená do několika etap představuje 13 milionů korun.

Významný okamžik nastal v roce 2011 s příchodem developera, který nastínil vizi rekonstrukce chátrajícího hospodářského zázemí zámku na domov pro seniory a v další fázi také na společenský sál, informační centrum, depozitář muzea i wellness. Seniorů se týkala i další investice: v Centru sociální péče zahájila provoz rekonstruovaná bezbariérová koupelna – „středisko osobní hygieny" za více než 600 tisíc korun.

Digitalizace kina v Divišově divadle v roce 2012 potěšila širokou veřejnost. Výběrové řízení cenu digitalizace srazilo pod 2,4 milionu korun, 400 tisíc činila dotace. Díky úspoře byly rekonstruovány i toalety.V polovině volebního období byla v Žamberku zahájena realizace městského kamerového systému. Zajímavostí roku 2013 bylo otevření soukromé školky Erudio. Loňský rok ale přinesl také krach projektu na rozšíření sportovního areálu Pod Černým lesem, přednost dostaly jiné investice, například zateplení ZŠ Nádražní. Žamberk naopak vyhrál u Nejvyššího správního soudu spor o daň z přidané hodnoty za provoz koupaliště, který vedlo s finančním úřadem.

Krajský soud v Brně loni zrušil čtvrtmilionovou pokutu, kterou městu udělil kvůli kauze pěší zóna Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Potvrdil ale, že město ve dvacetimilionovém tendru na regeneraci a revitalizaci pěší zóny chybovalo. Bývalému místostarostovi Žamberku Ryanu Strnadovi loni v červenci odvolací Vrchní soud v Praze o rok snížil původně uložený trest. Za pletichy při soutěži dostal pět let vězení.

DOMOV PRO SENIORY

Vizualizace domova pro seniory.

Developer KF Development chce v Žamberku vybudovat domov pro seniory. Má vzniknout za 100 milionů korun z bývalého hospodářského zázemí zámku. V areálu dřív fungovaly České vinařské závody. Do budoucna by tam mělo vzniknout kulturní centrum se společenským sálem nebo startovací byty. Reprofoto: vizualizace A12 architekti

BÜHLER STAVÍ HALU

Poklepání na základní kámen nové haly firmy Bühler.

Firma Bühler, významný mezinárodní strojírenský výrobce, ve městě staví novou výrobní halu. Stavba by měla být dokončena ještě letos. Bühler do ní investuje zhruba tři sta milionů korun. Vedení města si od investice slibuje nová pracovní místa, počítá se až s dvěma sty novými zaměstnanci.
Foto: archiv

MĚSTO KULTURY

Orlická brána. Ilustrační foto.

Divadlo i hudba, a to v pestré žánrové skladbě, dostávají v Žamberku velký prostor. Ve městě se koná několik festivalů: hudební JamRock, multižánrová Orlická brána, divadelní Ejhle, loutka… Zajímavostí města je vznikající soukromé Muzeum starých strojů v areálu bývalé textilky Mosilana. Foto: archiv

Připomínají Barium

V osadě Polsko si Žamberští pravidelně připomínají památku členů skupiny Barium – Josefa Šandery a Josefa Žižky – ale i statečnost rodin, které je ukrývaly.

Rohlenovi, Frošovi, Lokajíčkovi a především Vachkovi a Žabkovi, na první pohled neznámá jména, která však sehrála významnou roli v působení Baria tím, že jeho členy tyto rodiny ukrývaly. „V Protektorátu se každý bál druhého, zda není udavač. Bylo velkou osobní statečností poskytnout neznámému člověku azyl," připomněl při jedné z pietních akcí historik Vladislav Severin.

Skupině vybavené vysílačkou Marta v působení, kterým bylo především získávat a odesílat zpravodajské informace do Londýna a organizovat ozbrojené povstání, rozhodujícím způsobem pomohli v Hradci Králové Vachkovi a později v Žamberku–Polsku Žabkovi. Do jejich domu Josef Šandera vstoupil 6. října 1944. S Josefem Žižkou odtud do Londýna vysílali tři měsíce a deset dní. Konec Baria byl tragický, dům byl 16. ledna 1945 obklíčen gestapem. Josef Šandera se pokusil spáchat sebevraždu, Josef Žižka se oběsil ve vězení. Manželé Žabkovi, ačkoli byli převezeni do Malé pevnosti v Terezíně, měli nakonec více štěstí než Václav Vachek, kterého gestapo při výslechu ubilo k smrti.

Město „zviditelnila" potyčka místostarosty a tajemníka

Jestli je některé město Orlickoústecka spojováno se skandály a kauzami, pak je to právě Žamberk. Vizitku „bráně Orlických hor" pokazila například kauza údajně zmanipulované zakázky na stavbu pěší zóny, Žamberk se „zviditelnil" také rvačkou tajemníka s místostarostou.

K incidentu mezi místostarostou Petrem Novotným a tajemníkem městského úřadu Ivanem Prchalem došlo loni v lednu v Letohradu na plese OEZ. Potyčkou dvou padesátníků se tehdy dokonce zabývala policie.

Napětí na radnici se v tu dobu „dalo krájet". Vedení města totiž řadu měsíců žádalo ředitele krajského úřadu o odvolání Ivana Prchala (na snímku u zapečetěné kanceláře) z pozice tajemníka. Ten nad vedením města vyhrál několik soudních sporů a přispěl k medializaci několika kauz. Na pěsti došlo téměř do roka a do dne od chvíle, kdy mu vedení města dalo výpověď. Město se tak dostalo do prekérní situace: Podle Zákona o obcích totiž starosta tajemníka jmenuje a odvolává se souhlasem ředitele krajského úřadu a bez něj jsou úkony neplatné. Vedení města se však po poradě s právníkem rozhodlo pro podání výpovědi z pracovního poměru podle § 52 Zákoníku práce. Ivan Prchal je tajemníkem dodnes..

ANKETA: Jak se vám v Žamberku žilo poslední čtyři roky?

NADĚŽDA FOGLOVÁ, v důchodu
„Jsem tady spokojená. Nic mi tady nechybí. Když se rozhlédnu po městě, je vidět, že se tady pracuje. Ale já se nikam moc nedostanu, chodím o francouzských holích. I lékařské služby jsou tady dobré, nemůžu si stěžovat."

ILONA MACINKOVÁ, nezaměstnaná
„Docela to v Žamberku jde, ty uplynulé čtyři roky se docela povedly. Vadí mi asi jediná věc. U nás, což je v lokalitě Tovární, asi před dvěma roky začali s budováním osvětlení, a dodnes to není dokončené a nainstalované. A ještě by mohly být lepší některé silnice."

JAROSLAV, důchodce
„Ono se těžko hodnotí, když vidíte v politice tu špínu, a to nejen v té vyšší. Žamberk se mi líbí. Chybí tady podle mě kulturní dům, který by sloužil všem generacím. Pochválil bych gymnázium, to dělá asi nejvíc kultury. Těžko se k politice, i místní, vyjadřovat."

MILOSLAV ŠLÉGR, v důchodu
„Ale jo, šlo to… Nelíbí se mi pěší zóna a taky to, že se neprojektuje obchvat města. Už se o tom mluví hrozně dlouho, o tom se mluvilo snad už před šedesáti lety. S tím je potřeba kvůli bezpečnosti něco dělat. Co bych pochválil? To teď nevím, ale občas se něco povede."

JIŘÍ STRÁNSKÝ, dělník
„Konečně se dočkáme opravené silnice od autobusového nádraží k Rozárce. Už tam kopou, tak jsem spokojený. Líbí se mi bezpečnější osvětlené přechody na náměstí."