První pivní klub

Svitavská radnice v roce 2002 tento prostor od původního majitele, Pardubického kraje, získala. Měla v plánu ho pak pronajmout investorovi, aby objekt opravil. Nakonec však Slavii prodali italskému podnikateli. A nebyl to zrovna dobrý krok. Hotel pak město Svitavy muselo odkoupit zpět a prodalo ho dál, tentokrát české firmě. Konečně dobrý krok. Firma se spojila s Pardubickým pivovarem a po měsících práce se nyní opravený hotel Slavia otevře pro veřejnost.

O novou podobu hotelu se postaral architekt Roman Svojanovský. Návštěvníci se tam budou moct posadit do nekuřácké restaurace. Stylový nábytek i obrazy mají připomínat pozdní středověk a raný novověk a odkazovat na rod Pernštejnů. „V hotelu Slavie bude otevřen první z pivních klubů, které bude provozovat pardubický pivovar. Porter klub bude stylizován do konce 19. století. To se totiž začalo v Pardubicích vařit právě tmavé pivo Porter," vysvětlil oč ve Slavii půjde předseda představenstva pardubického pivovaru Leoš Kvapil.

Dům na náměstí Míru bude tedy sloužit původním účelům. Bude v něm pivnice s předzahrádkou, kavárna a v horních patrech hotelové pokoje.

Po třinácti letech

Po 13 letech dnes slavnostně otevře nově zrekonstruovaný hotel Slavia prezident Miloš Zeman. Zkušební provoz bude zahájen 5. listopadu.

Už ve čtvrtek si tak každý bude moct vybrat něco na zub z menu Šenku U Viléma i restaurace a kavárny Slavia a může také ochutnat piva značek Pernštejn, Porter a Taxis. Oficiální zahájení provozu je naplánováno na 11. listopadu.