K odpůrcům využívání jedů patří i Chrudimačka Svatava Rusková. „Všem by prospělo méně jedů, ale víc osvěty," říká žena, která spojuje časté využívání chemikálií například s rostoucím výskytem alergií. Jako zdravotnice s univerzitním vzděláním přitom ví, o čem mluví. „Chrudim je prý 'Zdravé město'. Já si myslím, že je lepší plevel, než údajné 'Zdravé město' plné jedů," nebere si žena servítky.

O hubení plevelů se ve městě starají pracovníci Technických služeb Chrudim. Ředitel této společnosti Zdeněk Kolář hned říká, že většině lidí by se zaplevelené chodníky jistě nelíbily. Přesto prý podobné připomínky nebere na lehkou váhu. „Jenže pokud bychom plevel vytrhávali a hubili mechanicky, budeme potřebovat víc lidí a tím i víc peněz. Už dřív jsem chtěl do této činnosti ve spolupráci s Úřadem práce zapojit nezaměstnané. Jenže ze dvaceti lidí nakonec dorazili čtyři a to jsem ještě pak dva z nich musel poslat pryč, protože v práci pili alkohol," připomíná ředitel Kolář.

Chemii nevidí rádi ani pejskaři a někteří by se jí spolu se svými čtyřnohými mazlíky raději obloukem vyhnuli. Mnohdy ale předem nevědí, která místa skropí chemický deštík.

Webová informovanost chrudimské veřejnosti ze strany Technických služeb se v posledních měsících výrazně zlepšila a zprávy o svozech nebezpečného odpadu, o připravovaném čištění ulic či o zamýšlené likvidaci plevele si teď může kdokoliv objednat přímo na svůj e-mail. Jak ale informovat ty, kteří internet nevyužívají?

„Nesedí každý u internetu, leckterý důchodce ho ani nemá. Pravidelně čtu měsíčník chrudimské radnice a sleduji výlepové plochy, ale o tom, že nesmím v úterý psího pacienta s onemocněním dýchacího traktu vodit do Malecké ulice, jsem se 'dozvěděla' pozdě, až když jsem na místě zpozorovala Vaše 'traviče' v akci," píše Svatava Rusková v dopise adresovaném řediteli Technických služeb Chrudim.

Plány mění počasí

Zveřejňování plánu postřiků v radniční tisku nebo i prostřednictvím tlampačů městského rozhlasu, se zdánlivě samo nabízí. Jenže i s tím je potíž. „O tom, zda bude mít postřik vůbec smysl a potřebnou účinnost, rozhoduje do značné míry aktuální venkovní počasí. My ale týdny dopředu nevíme, zda bude například v Chrudimi pršet, takže konečné rozhodnutí padá pokaždé až ten který den ráno," vysvětluje ředitel Technických služeb.

Lepší cestu k informování veřejnosti vidí Zdeněk Kolář spíše v aktuálních hlášeních městského rozhlasu. „Musíme ale prověřit, jak to udělat. Když například aktuálně provádíme postřik jen ve čtyřech ulicích, nebylo by asi úplně vhodné, aby hlášení museli poslouchat lidé v celém městě," uvažuje Zdeněk Kolář.

Je třeba připomenout, že na všechny používané chemikálie byly vypracovány atesty schvalující jejich nasazení v praxi. „Je jasně stanoveno, jak se tyto látky ředí a lidé, kteří se postřikům věnují, byli řádně proškoleni," ujišťuje ředitel Technických služeb.