Co s dlažebními kostkami bude? Objevily se spekulace, že budou odepsány jako stavební odpad. To je ale podle architektů nesmysl, jelikož kostky se ještě dají dobře využít nebo výhodně prodat. „Dlažební kostky, které byly 'vytěženy' při rekonstrukci třídy Míru, patří městu. Vyplývá to ze smlouvy o dílo a dokumentace pro provedení stavby. Z mezideponie v ulici U Stadionu budou očištěné kostky převezeny na skladovací plochy Služeb města Pardubic. Až následně město rozhodne o jejich dalším osudu," sdělila Deníku Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

Město zatím netuší, kolik stavebního materiálu při opravách třídy Míru získá. „Podle výměr se počítá s více než deseti tisíci metry čtverečnými dlažby, 700 metry mozaiky, obrubníky a dlaždicemi. Skutečnost samozřejmě bude jiná, protože až během prací se ukázalo, že na některých místech dláždění pod asfaltem již nebylo.  Položkový rozpočet stavby řeší odvoz tohoto materiálu na skládku do vzdálenosti pěti kilometrů. Je v něm naceněno i rozebrání a očištění dlažby," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Kostky v ceně až 12 milionů korun

Podle pardubického architekta Miroslava Petráně je cena kostek několik milionů korun. „Zjistil jsem, že jde o šest tisíc metrů čtverečních žulových kostek v ceně odhadem šest až dvanáct milionů korun. Tyto kostky se dají znovu použít, i když jsou porušené," upozornil Miroslav Petráň.

Kolem dalšího využití kostek panovaly informační zmatky. V rozsáhlé projektové dokumentaci prý není právě snadné se orientovat.

„Do konce března řešil rekonstrukci třídy Míru vedoucí odboru majetku a investic Jiří Čáň, který připravoval realizaci projektu a znal jej tedy podrobně. Asi jsem udělal chybu, když jsem se poté spolehl na rychlé informace úředníků, kteří po jeho březnovém odchodu projekt převzali," vysvětlil náměstek primátorky Jindřich Tauber to, že před několika dny tvrdil, že kostky dostane firma provádějící rekonstrukci. „Byla to chybná informace, prakticky by to ani nebylo možné," dodal.

Takové vyjádření ale poněkud překvapilo opozičního zastupitele za ODS Petra Klimpla. „Je to v naprostém rozporu s tím, co jsem se dozvěděl na jednání zastupitelstva města. Myslím, že tento případ opět dokumentuje to, že na radnici v současném obsazení neví levá ruka, co dělá ruka pravá. A to je velmi špatné, město tak přichází kvůli špatné komunikaci o značné finanční prostředky," nechal se slyšet Petr Klimpl.

Extrémně nízká cena za odvoz odpadu

Podle Petra Klimpla je ale možné, že vítězná firma Syner počítala s tím, že bude moci žulové kostky prodat.

„Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost se seznámit s položkovým rozpočtem nabídky vítězného uchazeče o rekonstrukci třídy Míru, vím, že právě v oblasti odvozu a likvidace vytěženého materiálu byla položková cena extrémně nízká. Zřejmě vítězný uchazeč již při nabídce počítal, že tyto poměrně hojně poptávané žulové kostky prodá," podotkl šéf zastupitelů za ODS.