Řeč je o hradeckém hejtmanovi Lubomíru Francovi a jeho úhlavním protivníkovi, senátorovi Vladimíru Drymlovi. Předevčírem byli ještě oba v jedné straně, ČSSD. Dryml teď chce France shodit z krajského trůnu v barvách zemanovců. „Hlavně nechci, aby Franc byl nadále zdejším hejtmanem," řekl včera Dryml ke své kandidatuře.

Otázkou ale je, jestli si oba dva věří, že by souběh dvou funkcí vůbec stíhali.

„Myslím si, že ten souběh funkcí je možný, my tady dneska máme několik případů, je to například hejtman Moravskoslezského kraje či Olomouckého kraje," komentoval už dříve Franc. „Jsem zvyklý pracovat. Pokud člověk nemá rodinu, tak se to dá zvládnout," kontroval Dryml.

Franc chce do Senátu za Náchodsko, kde jsou kandidáti vůbec zajímavou snůškou politiků. Jsou mezi nimi i tři poslanci – Zdeňka Horníková (ODS), Soňa Marková (KSČM) a Jiří Štětina (VV).

Trafika Senát?

„Ze zákona nejde dělat obě funkce zároveň, druhý mandát zaniká. Já už jsem dříve oznámila, že poslancuji naposledy. Chtěla bych odejít do Senátu, kde je přece jen jiný režim než ve sněmovně," řekla Horníková.  Dodala, že potřebuje změnu. Za ní by ve sněmovně nastoupil hned první náhradník na volební kandidátce.

Horníková naznačila, že vytížení senátorů je nepoměrně menší. „Senát je úplně o ničem jiném než sněmovna. Je tam jiný režim. Zatímco dnes trávím čtyři z pěti dnů v Praze, jako senátorka bych se mohla  tyto dny věnovat práci na Náchodsku, kam mě to táhne."

Zatímco u Horníkové o kumulaci funkcí tedy nejde, totéž se nedá říci o řadě dalších poslanců, kteří sice mají jen jednu politickou funkci, vedle toho ale berou desetitisíce ve správních či dozorčích radách. A v pohodě to stíhají.

Příkladem je Pardubák Miroslav Váňa (ČSSD). K poslaneckému platu si vloni přišel jen za šéfování pardubickému Stavebnímu bytovému družstvu k dalším 353 738 korunám, dalších čtvrt milionu pak získal na odměnách v dalších společnostech.

Ale zpět k podzimním volbám, ve kterých kandiduje řada dalších, už dnes vytížených komunálních politiků.

Třeba na kandidátce Koalice pro Pardubický kraj jsou na prvních 15 místech všichni čtyři starostové zdejších okresních měst. Mimo to jsou zastoupeni další členové vedení Chocně, Litomyšle, Slatiňan, Hlinska, Lázní Bohdaneč nebo Červené Vody.

Jeden z těchto starostů, Chrudimák Petr Řezníček, se zároveň ještě uchází o křeslo senátora.  „Záleží, jak kdo danou funkci chápe, jestli jako trafiku, nebo jako práci. Mě se nikdo nikdy nezeptal, jestli denně pracuji osm dvanáct nebo patnáct hodin," podotkl.

Dovolená? Neznám

A zopakoval argumenty poslankyně Horníkové o volnějším režimu Senátu, který souběh funkcí starosty, senátora a případně i krajského radního umožňuje.

„Beru navíc Senát hlavně jako příležitost pro tohle město, jak mu z té pozice pomoct."

Podobným dříčem je Jaroslav Martinů, starosta Poličky, krajský zastupitel a poslanec. Potvrzuje, že se tři funkce dají zvládnout.

„Kdo na to má povahu, tak klidně. Už deset let jsem však nečerpal dovolenou, ani jsem si ji nenechal proplácet. v Praze plním základní poslanecké povinnosti a nadále se plně věnuji starostenské práci. Ano, jsem neustále pryč, ale to bylo i za podnikání," dodal Martinů. Dlužno poznamenat, že je rozvedený a stará se už od mala o 14letého syna.  „Je pravdou, že moje pracovní vytížení bylo tenkrát hlavním důvodem rozvodu," přiznal.