Do úterní čtvrté hodiny odpolední musely být na pověřené úřady odevzdány k registraci kandidátní listiny stran a sdružení, které budou usilovat o hlasy voličů. V deseti městech okresu bylo podáno celkem 81 kandidátek. Už jen jejich strohý přehled a porovnání se situací, jaká byla před čtyřmi lety, jsou určitě zajímavé.

Ústí nad Orlicí

O sedmadvacet křesel v ústeckoorlickém zastupitelstvu budou na podzim usilovat kandidáti osmi politických stran a sdružení. Jsou to: Nezávislí s podporou TOP 09, Sdružení nezávislých kandidátů Ústí 2014, Sdružení nezávislých kandidátů – Oušťáci, Strana soukromníků České republiky, KSČM, KDU–ČSL, ODS s podporou nezávislých kandidátů a ČSSD. Pro srovnání – před čtyřmi lety vybírali Ústečtí z devíti kandidátek: ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 s podporou nezávislých, SNK Oušťáci, Věci veřejné, Suverenita a Strana soukromníků ČR.

Česká Třebová

V České Třebové zaregistrovalo kandidátní listinu stejně jako v roce 2010 šest volebních subjektů. Jedinou změnou v jejich seznamu je absence uskupení Strana soukromníků ČR, místo něj naopak přibylo uskupení Třebováci pro sport a zdraví. Své kandidáty do podzimních komunálních voleb posílají také ČSSD, Koalice pro Českou Třebovou, KSČM, Nestraníci s podporou TOP 09 a ODS. Z nich vzejde nové sedmadvacetičlenné zastupitelstvo.

Žamberk

Kdo obsadí 21 židlí v žamberském zastupitelstvu? Nabídka kandidátů se oproti minulým komunálním volbám značně rozšíří. Do voleb sestavilo kandidátku deset politických stran a hnutí. Nováčky na volebních lístcích budou ANO 2011 a Strana svobodných občanů. Žamberská ODS nebude jako před čtyřmi lety kandidovat samostatně, ale pod názvem Nezávislí s podporou ODS. Dále budou v komunálních volbách v Žamberku o hlasy bojovat ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, Nezávislí, Starostové a nezávislí, TOP 09 a Žamberská demokratická koalice.

Vysoké Mýto

Rekordmanem letošních komunálních voleb je Vysoké Mýto se třinácti kandidujícími subjekty. Co městu přinese pověstná nešťastná třináctka? Jisté je jedno, bude to 21 nových zastupitelů. Kandidátní listiny do úterní 16. hodiny zaregistrovaly: KDU-ČSL, KSČM, ODS, Volba pro město, TOP 09, Nestraníci, ČSSD, Nezávislí, Strana práv občanů a nováčci Patrioti pro Vysoké Mýto, Úsvit přímé demokracie, ANO 2011 a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Z komunální politiky se naopak „poroučejí" Věci veřejné.

Králíky

Z politického spektra v Králíkách pro letošní volby mizí ODS, která nezaregistrovala kandidátní listinu. Jinak je ale nabídka o tři uskupení pestřejší než v roce 2010. Kromě stálic, jako je TOP 09, Moravané, Nezávislí, Naše město, ČSSD a KSČM, se o hlasy voličů nově budou ucházet Králičáci, Občané Králicka, Volba pro město, Pro Králicko a Pravá pro Králíky. Celkem bylo podáno jedenáct kandidátních listin, z nichž bude zvoleno patnáct nových zastupitelů.

Lanškroun

Bude to v lanškrounském zastupitelstvu vřít stejně jako po minulé čtyři roky? To ukáží podzimní komunálky. Kandidátky podalo devět stran a uskupení, o jedno více než při volbách v roce 2010. O jednadvacet mandátů v zastupitelstvu se bude ucházet ANO 2011, KDU-ČSL, Strana práv občanů, TOP 09 s podporou nezávislých kandidátů, Volba pro město, ODS, Lanškrounské fórum, KSČM a ČSSD.

Letohrad

Zatímco před čtyřmi lety se o přízeň voličů v Letohradě ucházelo jedenáct stran a uskupení, letos budou Letohradští vybírat své zástupce do jednadvacetičlenného zastupitelstva z pěti kandidátek. Podalo je Sdružení pro Letohradsko; Nezávislí pro Letohradsko; Letohrad 2014, nestraníci s podporou ODS; KDU-ČSL a Zelená pro Letohrad.

Choceň

V Chocni chce o jednadvacet míst v zastupitelstvu bojovat ODS, KSČM, ČSSD, TOP 09 a nezávislí, KDU-ČSL, Nestraníci pro Choceň, Choceň pro lidi (SNK), Otevřená radnice (SNK). Oproti volbám v roce 2010 se počet kandidujících stran a sdružení snížil, tehdy mohli dát voliči své hlasy kandidátům ČSSD, KSČM, Nestraníků pro Choceň, Věcí veřejných, SNK Choceň pro lidi – zeleň, SNK Choceň pro lidi – radnice, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a SNK Evropští demokraté.

Jablonné nad Orlicí

V podhorském městečku podalo v termínu kandidátní listiny šest subjektů, o jeden více než před čtyřmi lety: jsou to Sdružení pro Jablonné, KSČM, ODS, Nestraníci, ČSSD a KDU–ČSL. Volit se zde bude do patnáctičlenného zastupitelstva.

Brandýs nad Orlicí

V Brandýse nad Orlicí budou voliči vybírat z pěti kandidátních listin, v předchozích volbách dávali hlasy čtyřem subjektům. Usilovat o zisk křesel v devítičlenném zastupitelstvu bude tentokrát KSČM, ČSSD, SNK – „Život pro Brandýs", SNK – Máme rádi Brandýs a ODS.