„Je to krok k otevřenosti radnice, aby se občané mohli vyjadřovat k věcem konkrétně," uvedl místostarosta Králík Martin Hejkrlík. Dosud k městu přiletěly dva příspěvky: upozornění na zničený plot a na chybějící mapu v rámu u vodárny.

Ve Vysokém Mýtě spustili podobnou aplikaci s názvem Lepší Mýto už 5. ledna a zájem občanů je velký. Denně tu přijmou jeden až dva příspěvky. „Vyjadřují se k úklidu, k výmolům, k problémům na chodníku či k zeleni. Většina z nich je přeposílána řediteli technických služeb," popsala Marie Lněničková z vysokomýtského městského úřadu.

Lanškrounští zvolili cestu veřejné diskuze na webu města, kde se mohou občané ptát na cokoli, co je trápí. Musí se pod něj však podepsat a uvést kontaktní e-mail. Od začátku letošního roku čítá diskuze už šestnáct příspěvků. Starosta Radim Vetchý v ní například reagoval na stížnost ohledně výtahu na lanškrounském zámku či na dotaz, zda město plánuje opravu cyklostezky Lanškroun Mariánská hora. Marii Lněničkové z Vysokého Mýta se zase množily dotazy ohledně problémů s poštou, které Vysokomýtsko trápily v uplynulých měsících. „Občané své zprávy posílali jednak mně na e-mail, tak jak bylo doporučeno ve zprávách na našem webu i Facebooku, a jednak prostřednictvím Lepšího Mýta," vysvětlila Marie Lněničková.

Jak to funguje?

Vysokomýtská i králická aplikace má stejný princip. Zpráva je adresována jedné osobě, která ji vyhodnotí a podle povahy dotazu ji předá příslušnému člověku k dalšímu zpracování. „Do konce února zprávy chodily místostarostovi Romanu Baťovi, od prvního března jsou adresovány místostarostovi Martinu Krejzovi," přiblížila systém Vysokého Mýta Marie Lněničková.

V Králíkách je styčnou osobou tajemník Martin Košťál. „Funguje to tak, že dotaz přijde na e-mail panu tajemníkovi, který podle obsahu dotazu distribuuje e-mail na odpovědného pracovníka," řekl místostarosta města.

Novinka v podobě rubriky, prostřednictvím které mohou občané nahlásit černé skládky, nepořádek kolem kontejnerů nebo další podněty, se na konci února objevila i na webu České Třebové.