Výběr krádeží obrazů

1992
Ze zámku v Náměšti nad Oslavou zloději odnesli 14 obrazů ze 17. a 18. století v hodnotě přes devět milionů korun. Část byla v roce 1996 nalezena v Německu spolu s Cranachovým obrazem. Cennosti se do Česka vrátily o dva roky později.

2000
Z domku v Českém Těšíně byly odcizeny obrazy Josefa Čapka a Emila Filly. Policie je našla v roce 2002 ve vile podnikatele Radovana Krejčíře.

2002
Krádež obrazu Marka Chagalla Jákobův žebřík za 21 milionů korun z galerie Zlatá husa oznámil tehdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Pachatele se nepodařilo vypátrat.

2008
Z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku ukradl lupič dva obrazy Zrzavého a Špály. Odnesl si i historické knihy a mince. V roce 2009 policie pachatele zatkla a předměty zajistila. Pachatel byl odsouzen k sedmi letům vězení.

Výstava se konala v srpnu 1996 a majitelem obrazu, který měl tehdy hodnotu 600 tisíc až milion korun, byla Národní galerie. Po odcizeném uměleckém díle se od té doby pátralo. Letos přijali pražští policisté z šestého oddělení informaci o možném výskytu a zjistili, že by obraz mohl být nabídnut k prodeji.

„Policisté to zjistili operativní činností. Než k prodeji došlo, stačili kolegové z kriminálky umělecké dílo zajistit. Obraz byl tak po téměř dvaceti letech vypátrán. Nynější hodnota je dle znaleckého posudku odhadována na sedm až osm milionů korun," uvedl mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař.

Obraz se z výstavy ztratil přes noc, galerie tehdy ještě neměla kamerový systém a budovu střežily jen dvě studentky brigádnice. Pachatelé po sobě nezanechali žádné stopy a nejasné je, kudy vůbec do budovy vnikli. Hlinecká radnice pak Národní galerii, jíž tehdy vedl Milan Knížák, obraz za 600 tisíc postupně splácela.

„Pátrání po obraze se rozjelo hned v srpnu 1996. Obraz byl zaveden do systému odcizených uměleckých děl. Na případu spolupracovali nejen kolegové z policejního prezídia, ale z celé republiky. Bylo totiž podezření, že v rámci schengenského prostoru obraz vycestuje mimo naše hranice. Odcizené dílo se bohužel tehdy nenašlo, ale pátrat se nepřestalo," dodal Tesař.

Jan Preisler (1872 až 1918) byl žákem Františka Ženíška. Základem jeho díla se stala figura v krajině. Dosud nejdráž prodaným obrazem Jana Preislera na tuzemském trhu je triptych Jaro, který se loni na aukci prodal za 8,87 milionu korun včetně aukční přirážky.

Případ Preislerova obrazu Koupání potvrzuje, že ukradené obrazy se většinou najdou, ale někdy to trvá i roky. Jen výjimečně však trvá vypátrání uměleckého díla více než deset let. Například v roce 2008 z muzea v Novém Bydžově ukradl lupič dva obrazy Zrzavého a Špály, pachatel i s obrazy ale unikal jen jeden rok.