Byl jsem překvapen, jak velkým počtem hlasů návrh nakonec prošel, přestože při diskuzi ve sněmovně to chvílemi vypadalo, že novela ani nemá šanci na schválení. Jsem rád, že lesní školky mohou tím pádem fungovat dál," řekl poslanec Jiří Junek, který se hlasování účastnil a návrh podpořil.
Příznivou změnu zákona vítá i provozovatelka lesní školky Skřítci z borovic v Chocni Zdeňka Kučerová, která reálně uvažovala nad tím, že bude muset kvůli přísné regulaci provoz ukončit. „Vidím to jako úžasnou věc. Zrovna my bychom zanikli, protože máme jen maringotku, takže bychom podmínky nesplňovali. Spadl mi kámen ze srdce," přiznala.

Stejně jako další poskytovatelé se tak i ona může nyní dobrovolně rozhodnout, zda chce svou školku registrovat jako dětskou skupinu a využít například možnosti daňového zvýhodnění, nebo nikoliv. „My o registraci usilovat nebudeme, ani by nebylo v našich silách splnit ty podmínky. Pokud vám dá někdo vybrat mezi zánikem, anebo tím, že si rodiče nebudou moci odepsat něco z daní, tak si rozhodně vyberu to, abychom nezanikli, a pak budu řešit takovou malou nepříjemnost," dodala Zdeňka Kučerová, která nyní může vyhovět rodičům a přijmout do lesního klubu další děti.

Poslanec Jiří Junek připomněl, že poslanci měli na rozhodnutí nejvyšší čas: „Bylo to na poslední chvíli, protože rodiče nevěděli, jestli školky od září budou fungovat a jestli tam mají své děti hlásit, nebo hledat jiné řešení."A domnívá se, že nedosažení na daňové úlevy rodiče od využívání lesních školek neodradí: „Do těchto zařízení dávají děti rodiče, kteří mají jiné priority a zastávají alternativní přístup k výchově, takže si myslím, že jim to až tolik vadit nebude."

Zázemí od města

Pro děti, které navštěvují lesní školku, je les jedno velké hřiště a příroda moudrá učitelka. Své okolí poznávají všemi smysly a učí se samostatnosti. Průvodkyně z lesního klubu Strom života v Letohradu Veronika Peteráčová má přímou zkušenost, že pobyt v přírodě dětem prospívá a jsou méně nemocné. I pro ni je změna zákona příznivou zprávou. „Myslím si, že v tomhle udělala Asociace lesních mateřských škol velký kus práce. Pokud by se novela neschválila, tak bychom se museli přizpůsobit a nemohli takto fungovat, protože zákon by ohrozil nejen lesní školky, ale i různé kluby nebo mateřská centra. Lesní školky jsou kapkou v moři," vyjádřila se.

Lesní klub v Letohradu má otevřeno čtyři dny v týdnu a pořádá také řadu akcí pro veřejnost. Protože vedoucí chtějí zabezpečit volný pohyb dětí v přírodě, nevydávají se do lesa se skupinkou větší než patnáctičlennou. Oproti Skřítkům z borovic má Lesní klub výhodu v tom, že využívá prostory města a má díky tomu pro své aktivity příhodné zázemí. „Na tom zázemí záleží. My máme výhodu, že máme domeček, takže když vidíme, že jsou děti unavené, venku je opravdu špatné počasí, jdeme ven třeba až později," řekla Veronika Peteráčová.