„Rolování slámy", tedy koulení rozměrných kulatých balíků po vytyčené trase, není rozhodně nic jednoduchého. O to víc, že zhruba čtvrttunové kolosy musí čtyřčlenné týmy koulet po trase 222 metrů dlouhé, která je do kopce a má i záludné zatáčky. Jak se všichni soutěžící shodují, nechce to pouze sílu, ale také „fištrón" a techniku.

Soutěži dvanácti týmů dospělých předcházelo zápolení pěti družstev dětí. Ta sice koulela výrazně lehčí, zhruba poloviční balíky po kratší trase, i přesto ovšem jejich členové podávali statečné a obdivuhodné výkony. Sklízeli za to obrovský aplaus diváků, o to větší, že někdy ti úplně nejmenší „kouleči" přes balíky, které strkali, ani neviděli. Nakonec se z triumfu už podruhé radovali Šmoulové z Písečné. Vítězi ale byly vlastně všechny děti, které se do zápolení s vervou pustily a vydaly ze sebe doslova všechno.

Ostře sledovaná byla samozřejmě soutěž dospělých. Mezi družstvy nechyběli ani loňští šampioni. Zatímco před rokem startovali jako Cácorky v dámských „nedbalkách", letos jako Cácorčata zvolili image mimin i s nezbytnými plenkami. A dařilo se jim. V boji o prvenství museli nakonec absolvovat tři „koulení" a nenašli přemožitele. „Oproti loňsku byla trochu jiná pravidla, počítali jsme, že budeme koulet jen dvakrát a do druhé ´jízdy´ jsme dali opravdu maximum. Netušili jsme, že se změnila pravidla finále, takže jsme do toho museli jít ještě potřetí. Ale i tak to vyšlo. I když možná budeme potřebovat přebalit," hodnotil s humorem Filip Pekník. Vítěze čeká opět účast v závodech v „rolování slámy", které se tradičně konají v berlínském Neuköllnu. Loni tam dokázali triumfovat a stejně úspěšní by chtěli být i letos.

Mezi startujícími nechyběli ani „Popráci" z Neuköllnu. Přestože skončili poslední, neztráceli výbornou náladu. Naopak, v originálních úborech bavili sebe i diváky. Jejich početný doprovodný tým pak neúnavně fandil všem soutěžícím a sklidil za to všeobecné sympatie.