Oslavy studentského života, pohoda a dobrá nálada, skvělé kapely a spousta sluníčka. Přesně tak vypadal sobotní Majáles Pardubice, který se uskutečnil na staronovém místě – na louce proti koupališti Cihelna.

Slovo staronový je pro pardubický Majáles příznačné. Na dvou pódiích se totiž vystřídaly dobře známé kapely, které na této akci nikdy nechybí, a skupiny, jež se do Pardubic vrátily po dlouhé době. Nabitý program odstartovala už v 11 hodin dopoledne olomoucká partička No Distance Paradise hrající rock-indie a Evelynne, jež předvedla především acid-electronicu.

Publikum se rozproudilo v okamžiku, kdy se na pódiu objevili slovenští Horkýže slíže. Ti nezapomněli ani na své hitovky, jako je Malá Žužu nebo L. A. G. song, a fanoušci je za to náležitě odměnili pořádnými ovacemi. „My vás ľubíme, Pardubice," křičel zpěvák Peter „Kuko" Hrivňák.

Vtipně hravá

Jako vždy výborná a vtipně hravá byla služebně nejstarší ska kapela Sto zvířat. Ta zahrála písně ze svých posledních dvou alb Hraju na klavír v bordelu a Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách, ale rovněž oblíbené songy typu Nikdy nic nebylo, Dáma s čápem nebo Škola. Zvířatům se podařilo celý areál nejen roztančit, ale i vyděsit – a to ve chvíli, kdy zpěvák Jan Kalina řekl, že příští koncert kapela odehraje ve dvoudílných plavkách.

Očekávaným vrcholem programu bylo vystoupení kapely Divokej Bill, která do Pardubic zavítala po čtyřech letech. Úvalská partička nabídla ochutnávku ze svého turné Možná přijde i pekelník a posledního alba 15, kterým stylově oslavila svých 15 let na hudební scéně. Písně Vstávej a Dolsin si s nimi zanotovali snad všichni – stejně jako hitovky Plakala či Pocit.

Osudové souznění

Nečekaně příjemný náboj dostalo vystoupení domácí Vypsané fiXy. Do kapely se totiž vrátil její dlouholetý baskytarista Mejn. Bylo jasně vidět (i slyšet), že si to všichni členové skupiny užívají, a tohle spojení se znovu proměnilo „v osudové souznění a v nekonečné umění". FiXa byla ještě energičtější a bezprostřednější než obvykle, což jen podtrhlo příjemnou atmosféru celého Majálesu.

Mixle v piksle

Příjemnou novinkou byl program pro nejmenší. V něm se představil skvělý projekt Márdiho a Pítrse z Vypsané fiXy Mixle v piksle.

Jediným, ale za to pořádně velkým, negativem bylo rozmístění pódií. Stage byly totiž umístěny hned vedle sebe a navíc otočené stejným směrem. A když se do vystoupení jedné kapely začne ozývat zvuková zkouška té druhé, není to nic příjemného. Přesto se organizátorům podařilo posunout laťku Majálesu Pardubice zase o pořádný kus výš. Nezbývá, než se těšit na další ročník, ve kterém snad organizátoři vychytají i poslední „mouchy".

Lenka Štěpánková