Špičkové umělce do Žamberka přivedli pořadatelka Iva Parish a umělecký dramaturg Petr Hostinský, s nímž jsme hovořili.

Festival Harriet Parish skvěle kombinuje klasiku s dalšími žánry. Jaký byl váš dramaturgický záměr?Do jaké míry jste měl při skladbě programu volnou ruku?
Při skladbě programu jsem měl absolutně volnou ruku a snažil se vybrat, zejména z umělců východočeského regionu, to nejlepší. Myslím, že současnou scénu mám dosti zmapovanou, tedy snažím se o to, aby i ti, kteří nejsou moc známí – mladí a dle mého soudu nadějní, dostali šanci vystoupit a předvést svoje kvality, což se krásně daří, navštívenost koncertů jest tou nejlepší vizitkou. Každopádně – pestrost programu byla primární hodnotou, aby si každý mohl dát svůj šálek kávy.

Festival je nový projekt. Jak náročné je vybudovat kvalitní hudební festival? Jaký z něj máte pocit a jaké jsou dosavadní ohlasy?
Vybudovat nový festival v Čechách rozhodně není lehkou záležitostí, festivalů máme v Čechách spousty, ovšem, jak vidno, lidé chtějí kulturu, zábavu, a to je právě moment, který v Žamberku chyběl – kvalitní kultura, různé žánry, rozmanitá hudba, za kterou jsou lidé ochotni zaplatit vstupné. Stejně jako za kávu a dort v cukrárně. Společnost se v tomto ohledu mění a já toto kvituji s obrovským povděkem. Moje odpověď bude stejná jako v předchozím odstavci – koncerty jsou bohatě navštívené, ba leckdy vyprodané, a to svědčí o hladu po kultuře jako takové.

Nemyslíte si tedy, že kvalitní hudbě škodí to, že lidé jsou zvyklí dostávat „kulturu" zdarma na náměstích?
O hudbě k dostání zdarma na náměstích bych řekl asi tolik, že přináší pouze zábavu, nikoliv bohatý vnitřní prožitek, tedy tato nemůže být konkurencí pro koncerty v prostorách kaplí či kostelů. Kultura za veřejné finance mi rozhodně nevadí, ovšem daleko více si cením toho, když si běžný občan obce vybere kulturu, která mu je blízká, a užije si večer v blízkosti vybraných interpretů, totiž onu neopakovatelnou atmosféru koncertu vytváří jak umělec, tak publikum, a to se na náměstích rozhodně stát nemůže. A lidé si toto, dle mého soudu, uvědomují čím dál víc.

Jak se vám v Žamberku pracuje a koncertuje – rýsuje se spolupráce i do příštího roku? Pokud ano, jaké jsou vaše ambice, co se festivalu týká?
Co se další spolupráce a dalších ročníků týče, mnoho toho neprozradím, snad jen to, že festival rozhodně prvním ročníkem nekončí. Jeden nápad střídá druhý… a myslím, že se nejen žamberské publikum má na co těšit.