„Od začátku ledna do 24. května letošního roku registrujeme 86 žadatelů. Přitom za stejné období loňského roku to bylo 43 žadatelů," upřesnila tisková mluvčí policie Lenka Vilímková. Kolik je mezi lidmi v okrese zbraní, z policejních statistik ale vyčíst nelze…

Nejčastěji se vydávají zbrojní průkazy ke sběratelským, ale i sportovním nebo loveckým účelům.

Zbrojař Martin Rudolf ze Slatiny v prudkém nárůstu poptávky po zbrojních průkazech nevidí touhu lidí se ozbrojovat kvůli konkrétním hrozbám. „Lidí, kteří si zbraň pořídí kvůli nějaké hrozbě, je minimum. Nejčastějším motivem je hobby, koníček. Líbí se jim to, chytne je to. Nabídka zbraní je taková, že na trhu jsou i zbraně, které lidé dřív nemohli mít, tak se do toho pouští," říká ze své zkušenosti obchodník se zbraněmi. Největší zájem je podle něj o opakovací brokovnice. „Chodí na střelnici, střílí na asfaltové holuby, baví se tím. Nejsou to fandové zbraní, kteří mají touhu se ozbrojit," dodává Rudolf.

Získání zbrojního pasu je podle slov mluvčí Lenky Vilímkové dlouhý proces. Zájemce s čistým trestním rejstříkem si nejdříve musí podat přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti a úspěšně ji složit. Požadován je také posudek od praktického lékaře o zdravotní způsobilosti k držení zbrojního průkazu.

„Nejčastěji vydáváme zbrojní průkazy ke sběratelským, ale i sportovním nebo loveckým účelům, důvodem bývá i ochrana života, zdraví a majetku, výkon povolání," dodává policejní mluvčí.

(daf, miš)

Češi se vyzbrojují. Může za to i strach z běženců

Martin K. z Neratovic si o zbrojní průkaz zažádal loni. Netají přitom, že jeho rozhodnutí přímo souvisí s uprchlickou krizí. „Lidé, kteří k nám přicházejí a hledají tu místo k životu, vyznávají úplně jiné hodnoty než my. Jsou zvyklí žít podle jiných společenských pravidel a zákonů, chovat se ke svému okolí jinak než Evropané. Zbraň mi dává pocit většího bezpečí pro případ, že bych se někdy dostal do situace, při níž se já nebo má rodina ocitneme v ohrožení," říká Martin K. (jeho celé jméno redakce zná – pozn. red.).

Lidí, jako je on, přibývá. Minimálně v některých krajích ČR. Například v Královéhradeckém kraji v 1. pololetí 2015 žádalo o zbrojní průkaz 402 lidí, ve 2. pololetí už 762 lidí. To je víc než za celý rok 2014. „Kalendář s žadateli o zbrojní průkaz máme zaplněný až do června," říká komisař Jiří Zeman z trutnovské policie. „Obsazujeme termíny zhruba tři měsíce dopředu," potvrzuje Tomáš Hampl z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. U zkoušek sice v průměru odpadne přes 40 procent uchazečů, i bez toho ale počet registrovaných zbraní roste. Loni jich v ČR bylo více než 806 tisíc kusů.

Mediální masáži s uprchlickou vlnou Češi podlehli poměrně snadno. A přímou souvislost potvrzují i odborníci. „V současnosti je tento důvod u zájemců o zbrojní průkaz celkem zřetelný. Migrační vlna, která zasáhla Evropu, je mnohými občany vnímána jako situace, která bezpečnostní hrozby zvyšuje, hlavně ve vztahu k terorismu islámských radikálů," říká psycholog Alois Kopečný.

V červnu bude Senát schvalovat nový zákon 
o střelivu (viz grafika). Novela se však téměř nedotkne žadatelů, míří na držitele zbraní. (zpd, jij)

Soudy: Rudolf, Koblížek, Řehákovi

Orlickoústecko – Náš region už více než rok sleduje kauzu zbrojaře Martina Rudolfa ze Slatiny u Vysokého Mýta. Podnikatel byl v květnu obviněn z nedovoleného ozbrojování. Podle policie získal část materiálu včetně semtexu nelegálně. „Akce se účastnilo asi osmdesát policistů, měli jsme tu měsíce policejní střežení, pět policejních stanovišť, domovní prohlídky. Výstup, že se našlo ve skladu munice 150 kilo náloživa, je trapný. Od policejního prezidia jsme nedostali ani korunu pokuty. A až na jeden sklad máme zkolaudováno," ohlíží se za kauzou Rudolf.

Neméně živá je kauza bývalého vysokomýtského strážníka Pavla Koblížka, který před Vánocemi 2014 před vysokomýtskou diskotékou jednoho muže zastřelil a druhého postřelil. Loni byl zproštěn obžaloby, v dubnu ale pražský Vrchní soud verdikt Krajského soudu v Hradci Králové zrušil a kauzu mu vrátil.

Opakovaně vrátil Vrchní soud na východ Čech také kauzu bratrů Řehákových a jejich matky z České Třebové. Rodinu policie stíhala od roku 2009 kvůli obchodování s padělanými historickými zbraněmi. Krajský soud jim letos v březnu potvrdil podmínky.

(zr)

Zbraň? Koníček jako šachy

Orlickoústecko – Zájem o zbraně a získání zbrojního průkazu začal pro muže z České Třebové jako koníček. „V dnešní době je to i z důvodu ochrany," přiznává, že mu zbraň dodává pocit bezpečí, i když si je vědom, že použít by ji mohl jen v případě bezprostředního ohrožení na životě. „Mít zbraň mi přijde úplně normální, je to jako kdybych chodil třeba na šachy," říká o své zálibě.

Proces získání zbrojního průkazu hodnotí jako náročný a podmínky se podle něj stále zpřísňují. „Za každou drobnost se vyhazuje, je to hodně přísné. Člověk musí projít nejen testy, hodně se dbá na manipulaci se zbraní. Minimálně třetina žadatelů vyletí," říká muž, jedním dechem však dodává, že i přesto je držitelů zbrojního průkazu hodně a zbraní jsou mezi lidmi „mraky".

Upozorňuje přitom, že použití zbraně není legrace. „Zbrojní průkaz mám na ochranu osob, zdraví a majetku. To je ten důvod, proč si ho člověk pořizuje. Když mi někdo bude krást kolo, tak ho ale samozřejmě nezastřelím. S majetkem to podle mě nesouvisí. Na druhou stranu když mi půjde o život, můžu zbraň použít, ale až ve chvíli, kdy by mi třeba nůž protivníka pronikal kůží. Použití zbraně není legrace, když pak z toho chce člověk vylézt bez následků," varuje.

(miš)