Ve středu začíná jubilejní desáté setkání, kterého se zúčastní pět desítek literátů od nás a ze Slovenska i významné osobnosti. Na středověkou Tvrz Orlice by měl dorazit i slovenský velvyslanec a také bývalý prezident Václav Klaus, držitel hlavní ceny Egona Ervína Kische za knihu Rok sedmý.  Před čtyřmi lety nemohl do Letohradu přijet a ocenění převzal na Hradě. „Věřím, že návštěva letos dopadne, přestože žádnou cenu nedostane, ale naopak bude ceny tento vzácný člen KALFu předávat," uvedl letohradský starosta Petr Fiala.

Program setkání je jako každý rok nabitý. Po třiadvacáté se budou odevzdávat Mezinárodní ceny Egona Ervína Kische i jeho ceny regionální, podruhé obnovené ceny letohradského rodáka Petra Jilemnického a ocenění Českého svazu bojovníků za svobodu.  Mezi nominovanými jsou například letohradský spisovatel Stanislav Adamec nebo režisér Juraj Jakubisko, který rovněž přislíbil účast na slavnostním ceremoniálu.

Význam knižní kultury

Jak Deníku řekl předseda Klubu autorů literatury faktu Karel Richter,  velmi si cení toho, že Letohrad chápe význam knižní kultury, zejména dnes, když za rychlým rozvojem techniky zaostává lidská morálka. „V Letohradě se rádi scházíme i proto, abychom odměňovali autory hodnotných knih. Domníváme se, že právě dnes hodnotná kniha může sehrát velkou a význačnou výchovnou roli. Udělování cen povzbudí autory, ale i vydavatele, aby nedávali přednost jen povrchní komerci, ale zamýšleli se nad kvalitou knih a vydávali knihy, které se přičiní o zušlechtění lidského pokolení," konstatoval spisovatel.

Setkání spisovatelů literatury faktu bude pokračovat ve čtvrtek besedou v Domě kultury. Začíná v 10 hodin a zúčastní se jí spisovatelé Karel Richter, Robert  Kvaček,  Jan Halada,  Milan Syruček a Miroslav Kučera.

Akce Klubu autorů literatury faktu má také propagovat literaturu a čtenářství.  „Zaregistrovali jsme určitý pokles v četbě knih. Já sám, pokud přijdu někam na besedu do školy, vždy začínám otázkou ´Kdo z vás přečte ročně alespoň jednu knihu?´. Domníval jsem se, že zvedne ruku celá třída, ale dnes shledávám, že téměř všude zvedne ruku sotva polovina. A dokonce přibývá těch, kteří se přiznají, že za rok nepřečtou ani jednu knihu. Když potřebují znát obsah nějaké knihy, stačí jim informace z internetu," potvrzuje znepokojivý trend v četbě knih  Karel Richter.  

(mag, daf)