Reagovala tak na kritiku jednoho z obyvatel města, že na místním parkovišti dochází opakovaně k trestným činům a město jako vlastník pozemku s tím nic nedělá.

Podle jablonského starosty Miroslava Wágnera se ukázalo, že k přestupkům nejčastěji dochází v lokalitě náměstí, zatímco na zmíněném parkovišti se špatnou pověstí nebyl zjištěn do letošního března ani jeden. Mapku si mohou zájemci prohlédnout na webových stránkách města pod kolonkou Čisté a bezpečné město. „Jak je z mapky patrné, jsou to skutečně jen ostrůvky, které se dají zřetelně rozlišit, nejsou rozptýlené po celém městě. Mapka je dobrým podkladem pro to, až budeme rozhodovat, kam umístit kamery městského systému," uvedl starosta.

Na projektu městského kamerového systému Jablonné pracuje, předložen bude zastupitelstvu. Než však nad bezpečností ve městě budou bdít kamery, Jablonné zvolilo jinou obranu proti těm, co škodí. Fotopast. Záznamy vyhodnocuje Městská policie v Letohradu, se kterou má Jablonné uzavřenou veřejnoprávní smlouvu. A už má první pozitivní výsledek. Díky fotopasti se podařilo zjistit, kdo má na svědomí jednu z černých skládek.

Fotopast by také mohla pomoct s odhalením viníka požáru, který byl nedávno úmyslně založen v místě úložiště tříděného odpadu. Její velkou výhodou je, že je přenosná a příště může dohlížet na jiné místo ve městě. „Byl jsem zpočátku skeptický, ale přesvědčil jsem se, že je to prostředek účinný a výchovný," konstatoval Miroslav Wágner.

V černé kronice se Jablonné objevilo v poslední době v souvislosti se zadržením tří dealerů drog, kteří prodávali v Jablonném a okolí marihuanu dokonce i mládeži. Podle policejní mluvčí Lenky Vilímkové šlo o tři mladíky ve věku sedmadvacet, dvacet a devatenáct let, kteří byli  obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. „Za takové jednání jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody," dodala.