Nejdříve jich bylo dvě stě, dnes už pouhých dvacet. Řeč je o finalistech originální soutěže a „roadshow" nazvané Hvězdy Severovýchodu, s níž zástupci Regionální rady Severovýchod od května do září objížděli lokality v Pardubickém, Královehradeckém a Libereckém kraji.

Odměny pro hlasující i projekty

Nyní se těchto dvacet projektů, k jejichž vzniku pomohly evropské peníze z Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod, utká ve webovém hlasování o titul Hvězdy Severovýchodu.

V pondělí pro tyto projekty nastal den D a na webové adrese www.hvezdyseverovychodu.cz bylo odstartováno finále. Až do neděle 11. října do půlnoci může kdokoliv, kdo se na stránku přihlásí, podpořit projekt svého města nebo prostě ten, který mu je nejblíž a nejvíc se podle něj vydařil.
„Přehoupli jsme se do druhé fáze celé akce. Teď bychom rádi, aby lidé zhodnotili projekty v rámci celého našeho regionu," objasnil Martin Škeřík, vedoucí odboru technické pomoci Úřadu Regionální rady Severovýchod, který celou akci organizuje.

Každý, kdo se do hlasování zapojí, má navíc šanci vyhrát zajímavou cenu. A ne jenom oni. I příjemce dotací si podle organizátorů soutěže zaslouží odměnu. Na slavnostním galavečeru, kde budou vyhlášeny výsledky celé roadshow, dostanou zástupci prvních tří projektů pamětní plakety. Na galavečeru bude též pormítán film o vítězích i dalších finalistech.

Do finálového kola roadshow se dostaly i dva projekty ze Svitavska. Prvním je Svitavský stadion – dříve chátrající prostor potýkající se s kriminalitou, dnes díky dotacím příjemný volnočasový areál.

Nejen obyvatele Poličky zase okouzlil projekt regenerace Palackého náměstí. „Regenerace náměstí v Poličce zajistila obnovu povrchu vnitřní plochy náměstí, která byla úpravou v sedmdesátých letech degradována odstraněním historické dlažby a zalitím středové plochy asfaltem," uvedla Silvie Špryňarová, mluvčí ROP Severovýchod. Nová úprava náměstí sjednotila jeho historický ráz a doplnila i zeleň tak, aby náměstí důstojně sloužilo obyvatelům města.

Soutěží i Svitavy a náměstí v Poličce

„Tato akce je pro nás velmi zajímavou zpětnou vazbou. Ukazuje se, co lidé ve svém okolí považují za důležité," uzavřela Lenka Vašátková, která je pověřena vedením Úřadu Regionální rady Severovýchod. Teď ještě stačí popřát projektům ze Svitav a z Poličky hodně štěstí!

Revitalizace Šimkových sadů v Hradci Králové

- Kuks – Braunův kraj
- Revitalizace centra města Semily
- Hořice – město bez bariér
- Park Na Špici Pardubice
- Modernizace Panochovy nemocnice v Turnově
- Rekonstrukce koupaliště Kníže v Jičíně
- Revitalizace památkové rezervace lidové architektury Betlém Hlinsko
- Rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu
- Pavilon leknínů Botanické zahrady Liberec
- Společenské centrum Trutnovska – UFFO
- Cyklostezka Žamberk – Letohrad
- Magnetická rezonance Nemocnice Jablonec nad Nisou
- Odjezdová stání autobusového nádraží v Náchodě
- Regenerace Palackého náměstí v Poličce
- Sportovní a relaxační centrum v Rychnově nad Kněžnou
- Cyklostezka Varhany, Česká lípa
- Rekreační lesy Podhůra u Slatiňan
- Svitavský stadion
- Vybavení kardiologie v Orlickoústecké nemocnici

Kateřina Dufková