Město Pardubice nechce stavební společnosti Syner doplácet 13 milionů korun za opravu třídy Míru.
Podalo proto k okresnímu soudu takzvaný kvalifikovaný odpor proti platebnímu rozkazu, který soud vydal vůči městu Pardubice na základě podnětu Syneru. „Podle stavebního dozoru a deníku je jasné, které práce oproti projektu nebyly provedeny a jaký materiál nebyl použit. Za neprovedené práce a nepoužitý materiál nemůže město přece zaplatit," okomentoval situaci primátor Pardubic Martin Charvát.
PEVNÁ CENA?
Zástupci Syneru ale mají jiný názor. „Vysoutěžená zakázka byla na pevnou cenu sníženou o nerealizované položky na 98,4 milionu korun. Zmiňovaných 11 milionů, které nám Pardubice neoprávněně zadržují, nepředstavuje vícepráce, ale jde o nedoplatek do zmíněné částky," řekl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.
Podle úředníků ale smlouva obsahuje i formulaci, v níž se píše: „Stejně jako vícepráce budou oceněny i práce zhotovitelem neprovedené, o jejichž hodnotu se cena díla sníží".
Ani v případě pevné ceny díla prý právní řád ne-umožňuje požadovat zaplacení neprovedených prací a nedodaného materiálu.
„Oproti výkazu výměr nebyla příkladně položena dlažba v hodnotě přibližně 2,5 milionu korun. Dílo jako celek trpí zásadní vadou, a to položením nevhodné dlažby, která se za běžného provozu nepřiměřeně špiní a ničí tak estetický dojem
z díla, jenž tím nesplňuje očekávanou a sjednanou kvalitu," uvedla Iveta Koubková z tiskového úseku pardubického magistrátu.
Stavební firma ale odmítá, že by si účtovala nerealizované položky.
NEREALIZOVANÉ PRÁCE
„Město se nechalo slyšet, že nechce platit za nerealizované práce a jako příklad uvádí staré vodovodní potrubí, které zůstalo v zemi. Jenomže právě tyto práce jsme městu nefakturovali," poznamenal Ondřej Paclt.