O události jsme čtenáře již informovali. Tato nehoda měla za následek výrazné omezení provozu úřadu a zkomplikovala život obyvatelům.

Výboj nezastavila ani ochrana proti přepětí, takže došlo ke zničení elektronického vybavení úřadu.

„Škody stále vyčíslujeme. Už je ale jasné, že se bude jednat o částku, která přesáhne půl milionu korun. Současný odhad je, že nastala škoda asi za pět set až sedm set tisíc korun," vysvětlil Pavel Šafařík, vedoucí odboru vnitřních věcí. Blesk poničil například elektrickou síť, topení, hlásiče v okolí radnice, několik desítek telefonů, tři kopírky a asi patnáct počítačů.

Bude také nutné provést revizi kabelů a zásuvek, plus některé další drobné úkony, například opravu omítky a malířské práce.

Úředníci pracují

Zaměstnanci městského úřadu už na konci minulého týdne mohli normálně pracovat.

„Počítačová síť už je obnovená. Nakoupili jsme nějaké nově věci, pomohlo také použití staršího vybavení. Všechny odbory pracují, v každé kanceláři jsme se snažili umístit alespoň jeden telefon," dodal Pavel Šafařík.

Ačkoliv ještě náklady nejsou přesně vyčíslené, je jasné, že se bude jednat o finance, které by městu citelně chyběly. „Naštěstí jsme pojištění. Ta částka je opravdu vysoká, budeme teď v kontaktu s pojišťovnou a situaci nějak vyřešíme," objasnil starosta Miloš Izák.

Komplikace podle něj neohrozily pondělní zasedání zastupitelstva města, které se konalo po uzávěrce tohoto vydání. „Zastupitelstvo se normálně sejde, události minulého týdne to nijak neovlivnily," řekl starosta Izák. Projednávat se totiž měla některá důležitá témata. „Mimo jiné budou zastupitelé schvalovat obecně závaznou vyhláškou upravený systém komunitního kompostování," sdělila Dagmar Zouharová, tisková mluvčí města. Na programu byl také závěrečný rozpočet a rozbor hospodaření Moravské Třebové za rok 2014.

Dále problematika sběru, třídění a odstraňování komunálního odpadu. Zajímavou událostí zasedání byl také bod číslo sedmnáct, pod kterým se skrýval projekt pro poskytování stipendií studentům vysokých škol.

Zastupitelé se také měli seznámit s obsahem zprávy Projektu Zdravé město a místní Agendy 21. Smyslem těchto programů je vytvořit z města kvalitní místo pro život na základě připomínek obyvatel.