O rozpočtu a investicích budou diskutovat zastupitelé na svém zasedání 3. února v kulturním domě.

Nevole proti změně

Náklady na rekonstrukci ulice T. G. Masaryka jsou odhadovány na patnáct až sedmnáct milionů korun. Dopravní studie města počítá s tím, že při ní bude obrácen jednosměrný  provoz. Proti otočení stávajícího směru protestovali majitelé nemovitostí a obchodníci z ulice T. G. Masaryka, po schůzkách s vedením města o dopravní studii hlasovali znovu zastupitelé, ti však většinou hlasů odmítli revokovat původní usnesení.
Projednáváním změn se stavba dostala do skluzu. „Dokumentace pro realizaci stavby  by měla být hotova do konce dubna, následovat bude soutěž. Podle optimistického scénáře by celková rekonstrukce mohla být zahájena v červnu, potažmo v červenci letošního roku," uvedl ústecký starosta Petr Hájek s tím, že kvůli rozsahu prací se stavba zřejmě nestihne dokončit v letošním roce.
Součástí rekonstrukce bude i výstavba nové okružní křižovatky v prostoru pod sochou Bubnujícího legionáře, kde se kříží ulice T. G. Masaryka s Jilemnického a Čs. armády.  Úpravy se budou týkat úseku od této křižovatky po křižovatku u Hernychovy vily  včetně spojky do náměstí kolem hotelu Florida. V jarních měsících se bude bourat budova bývalého zverimexu, na jejím místě vznikne parkoviště se čtyřiadvaceti parkovacími místy.
„Součástí  celkové úpravy je nejen výměna všech povrchů na komunikaci a chodnících, ale i výměna veřejného osvětlení, rozmístění nového městského mobiliáře a tak dále. V této chvíli stojíme před rozhodnutím, zda chodníky budou v žulové dlažbě po celé délce, případně zda se žulová dlažba použije pouze na historickou část a vnější okruh náměstí, to znamená, že úprava v žule by začínala od lékárny ve směru do náměstí a k Henrychově vile," upřesnil starosta. Vedení města se chce sejít s veřejností, aby znovu probrali otočení jednosměrného provozu, diskutovali o režimu v průběhu stavby a o případných kompenzacích, které město může v souvislosti se stavbou nabídnout.

Obavy z vandalismu

Na Podměstí bylo loni otevřeno nové dětské hřiště a sportoviště, začalo se s opravou chodníků a výsadbou zeleně. Letos zde bude město pokračovat v obnově chodníků, dětské hřiště se doplní o nové prvky a počítá se také s budováním nových přístřešků nad kontejnery.
Při otevírání dětského hřiště  a sportoviště za víc než 850 tisíc korun byly obavy z vandalismu. A že nejsou zcela neopodstatněné, ukazují první měsíce provozu. „Na dveřích u hřiště je rozbitá klika a je rozstříhaná síťovina, kterou se přikrývá pískoviště," posteskla si jedna z maminek, která na hřiště s dětmi chodí. Na hřiště mají za úkol dohlížet pracovníci prevence kriminality, kteří působí při městské policii, pravidelnou údržbu pak mají na starosti pracovníci  vykonávající v Ústí nad Orlicí veřejně prospěšné práce.

Hřiště na Podměstí. Ilustrační foto

Návrh rozpočtu

Město Ústí nad Orlicí připravuje rozpočet pro letošní rok jako schodkový. Schodek ve výši zhruba 17,5 milionu korun bude kryt z přebytku roku 2013.

Výdaje město plánuje ve výši 242,5 milionu korun, příjmy v celkové výši 225 milionů.
Do stavebních investic a nových projektů chce město investovat zhruba 53,5 milionu korun.

Do oblasti sportu, kultury a propagace má  jít zhruba padesát milionů korun. Dotace města na rozvoj a údržbu sportovišť, vlastní sportovní činnost, zájmovou činnost v kultuře a na vzdělávací a protidrogové projekty škol zůstává objemově ve stejné výši jako v roce loňském, tedy 4,8 milionu.

V oblasti životního prostředí jsou předpokládány výdaje ve výši 10,5 milionu korun, na sociální služby a do zdravotnictví má jít 6,5 milionu. Ani v této kapitole nedochází ke snižování výdajů.

Výdaje spojené se službami společnosti Tepvos představují v návrhu rozpočtu částku 44,8 milionu. Jedná se zejména o provoz sběrného dvora a likvidaci odpadů, údržbu veřejné zeleně, celoroční údržbu komunikací a úklid veřejného prostranství, provoz veřejného osvětlení, provoz a správu hřbitovů a zajištění provozu sportovišť.