Od příštího roku by mladí lidé v Pardubicích mohli bydlet v městských bytech za výhodnou cenu. Pardubičtí radní totiž chystají spustit projekt startovacího bydlení pro mladé lidi do 30 let.

Prostoru k tomu mají dostatek, město totiž v tuto chvíli disponuje 233 nevyužitými byty. „Jako mladý člověk si uvědomuji, že start do samostatného života ztěžuje právě nalezení cenově dostupného bydlení. Chceme motivovat mladé lidi, aby po ukončení školy v Pardubicích zakotvili. Poskytneme jim proto zvýhodněné podmínky, aby si mohli ve městě plánovat budoucnost," uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, který je zodpovědný za sociální politiku.

Pravidelný příjem

Podmínkou pro získání městského startovacího bytu bude záruka placení nájmu z pravidelného finančního příjmu nájemníků. Dosud také existovala podmínka, že pokud se chce někdo ucházet o městský byt, musí mít trvalé bydliště na území Pardubic. To by se u startovacího bydlení pravděpodobně změnilo, aby mohli o byty žádat i studenti pardubické univerzity, kteří mají trvalé bydliště jinde, ale po dostudování školy by se v Pardubicích chtěli usadit.

„Nyní musíme celý projekt připravit po právní stránce. Chtěli bychom se inspirovat také v Hradci Králové, kde už startovací bydlení pro mladé lidi funguje. V záři bychom pak měli projekt představit zastupitelstvu," vysvětlil Jakub Rychtecký.

Evropské dotace

V Pardubicích je nyní volných 233 městských bytů, na jejich rekonstrukci či výstavbu nových chtějí politici získat také dotace z Evropské unie. A kdy by se mohli první mladí lidé stěhovat do bytů s cenově výhodným nájemným? „Této nabídky by mohli první lidé využít v roce 2016," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Politici ovšem zatím nechtějí mluvit o konkrétních částkách, za které by bylo možné v městských bytech bydlet. „Musí to být částka, která bude vyhovovat mladým lidem a zároveň bude přijatelná i pro město," dodal Jakub Rychtecký.

Startovací bydlení

Startovací bydlení je druh nájemního ubytování, které je poskytováno mladým občanům zahajujícím samostatný život na dobu určitou.
Města a městské části často motivují mladé občany k uvolnění startovacího bytu formou zvýšení nájemného po uplynutí určité lhůty – například v Praze 4 uplatňují systém, že smlouva je podepisována na dobu určitou jeden rok s automatickým prodloužením až do maximálních čtyř let nájemního vztahu. V prvním roce zaplatí mladí 50 korun za metr čtvereční, každý další rok o deset korun více. (wikipedia.org)