V bojích první světové války po celém světě zemřely miliony vojáků a civilistů. Na frontu museli také obyvatelé Jevíčka, kterých tam zemřely desítky. Jejich památku má již brzy uctít nový pískovcový monument, který má být vysoký asi dva metry. Pod jeho návrhem je podepsaná Renata Štindlová, učitelka z jevíčské umělecké školy. „Chtěla jsem vyjádřit pocit útrap. Pomník má symbolizovat zlomeného člověka, který cosi ztratil," uvedla ke své několikaměsíční práci.

Už je i jasné, kam budou lidé chodit vzpomínat na své padlé předky. „Místo vybrali v anketě občané. Pomník bude umístěn v zelené ploše před budovou zámečku," uvedl místostarosta Miroslav Šafář. V současné době na radnici hledají dodavatele, který by byl schopný dílo vyrobit. Celkové náklady mají být zhruba 200 tisíc korun. Pokud půjde vše podle plánu, tak by pomník měl na svém místě být na jaře příštího roku.

V Jevíčku už kdysi podobné memento měli. Vzpomínka na legionáře však musela za nacistické okupace z města pryč. „Záměr vybudování pomníku obětem první světové války pramení z iniciativy našeho spoluobčana Jaroslava Zezuly staršího," vysvětluje místostarosta Miroslav Šafář důvod, proč se nyní radnice rozhodla obelisk objednat.

Jaroslav Zezula před dvěma lety napsal článek do městského měsíčníku článek, 
v němž uvedl: „Památník obětem první světové války na jevíčském náměstí nepřežil německou okupaci, protože byl na příkaz německé správy dne 27. 6. 1940 odstraněn a zničen. Od tohoto dne dlužíme my, jevíčští občané, důstojné uctění 57 obětem 
z řad našich předků. Pomník musel byt zničen, protože sochy legionářů na něm byly trnem 
v oku německým okupantům."

Oběti první světové války by tak po téměř 77 letech znovu měly mít ve městě svůj památník.