A že tahle nesmrtelná stavebnice má své fanoušky jak mezi dětmi, tak i dospělými, jasně ukázala sobotní vernisáž výstavy Svět barevných kostek zahájená v lanškrounském muzeu. Všichni společně žasli nad tím, co vše se dá z malých dílků lega postavit, uznání budil třeba dvoumetrový model kolesového parníku Mark Twain, dioráma středověkého hradu nebo funkční železniční kolejiště. A aby nejmenším návštěvníkům nebylo líto, že modely jsou v bezpečí za sklem, připraveny mají několik hracích koutků, kde mohou otestovat svoji fantazii a manuální zručnost. „Já stavím lego moc rád, chtěl bych třeba lego Spidermana. Na výstavě se mi nejvíc líbil ten ostrov pirátů," svěřil se osmiletý Matěj Líbal, který se na výstavu přišel podívat s tatínkem a bráškou. Milovníci lega jsou zváni do Lanškrouna na výstavu připravenou s fórem Kostky.org do 17. května.

Lego? Skvělé, cvičí ruce i mozek!

Miroslav Endrle

Co se dá postavit z lega? Cokoliv, co stavitele napadne. Pokud má talent a k dispozici čtyři sta tisíc kostiček, třeba i model chrámu svatého Víta. Také ten byl k vidění v areálu Lipno na největší výstavě lega u nás.

Ti, co ujíždějí na barevných kostičkách, se mohou vydat na výstavu sice menšího formátu, ale i tak s řadou zajímavých stavitelských počinů do Lanškrouna. Výstava Svět barevných kostek vznikla ve spolupráci s Československým lego fórem Kostky.org. MIROSLAV ENDRLE, zástupce tohoto portálu, je živým důkazem, že lego není jen stavebnicí pro děti, ale i velké hobby pro některé dospělé.

Vzpomínáte si, jak u vás vášeň pro lego začala?
Jednoduše. S mými syny, kterým je teď pětačtyřicet let. První lego přišlo v roce dvaasedmdesát, kdy jsme dostali malý domeček s televizní anténou a stromečkem. Kluci si ho postavili a od té doby lego v rodině roste. Teď už kupujeme lego vnukům. Už i ten nejmladší, kterému je sedm let, má v Lanškrouně mini stavby. Lego má u nás zelenou, je to vynikající dárek, ať už k narozeninám, nebo k Ježíšku.

Troufnete si odhadnout, kolik ho dnes doma máte?
Nedovedu. Žena říká, že když budu zlobit, tak mi ty stavby rozebere…

Lego je velice variabilní, má mnoho sérií. Co se vám nejvíce líbí, je vaše „srdcovka"?
Mně osobně se líbí mašinky. Je pravda, že když lego vyrobí mašinku, tak je pro děti. My, dospělí, je stavíme podle předlohy, fotografie skutečné mašiny, má naši invenci, naše nápady. Kostičky se dají dávat různě, nejen na sebe, ale mezi sebou. Třeba stěrače u lokomotivy se dělají z ručiček panáčků a z pistolí na tankování benzínu. Jde jen o to použít správný dílek na správné místo.

Je nějaký dílek, který pro vás lego ještě nevyrobilo?
Přiznám se, že občas mi něco schází. Ani ne tak dílek, ale barevně. Někteří fandové lega to nevidí rádi, ale já ten dílek přestříkám sprejem. Třeba u tamté mašinky s logem bych z dílků nedocílil šedivý pruh přes celou lokomotivu.

Lego se snaží vycházet dětem vstříc i co se týče jejich hrdinů, vyrábí série inspirované filmy, komiksy, současnými hity jako lego Chima, Mindstorms, Hobbit… Jak se vám líbí?
Přiznám se, nejsem toho příznivcem.

Jaký „nej" model jste zatím postavil?
Ve mně je něco z lega a něco z modelařiny. Doma na půdě jsem si postavil kolejiště o rozměrech zhruba pětadvacet metrů čtverečných, to je má největší stavba. Ovládá se tlačítky, moji modelovou železnici lze zhlédnout i na YouTube.

Co doporučíte fandům lega, když by chtěli vidět něco zajímavého?
Doporučuji Lipno, je tam naprosto všechno a uvidí nádherné a obří modely.

Vaší doménou jsou mašinky. Jak dlouho trvalo, než jste postavil kolejiště, které je k vidění na výstavě v Lanškrouně?
To je běh na dlouhou trať, mašinka tak dva, tři měsíce, když chcete mít vše vychytané… Snažím se, aby se co nejvíce podobaly reálu. Mám tu i modely nové lokomotivy Emil Zátopek vyráběné v plzeňské Škodě.

Lego jako hračka – jaké má největší výhody pro dítě?
Nejen pro dítě, ale i pro důchodce (smích) podporuje myšlení a motoriku. Jak potřebujete dát dohromady drobné díly, namáháte ruce i mozek. Jdete dopředu. Děti se tím učí. Vidím to na vnucích, kteří začínali dávat kostičku ke kostičce a teď staví nádherné věci. Ne podle návodu, ale sami, z vlastní fantazie.

Jste hraví? Muzeum vyhlásilo soutěž ve stavění lega

Městské muzeum Lanškroun ve spolupráci s kulturní komisí města vyhlašuje soutěž pro děti, mládež i dospělé o nejzajímavější lanš
krounskou stavbu vytvořenou z kostek lego, a to buď již existující, nebo takovou, jakou by si v Lanš
krouně přáli mít. Jsou stanoveny čtyři soutěžní věkové kategorie: do 5 let, 5 – 10 let, 10 – 15 let a nad 15 let.

Výtvory budou vystaveny po dobu konání výstavy v muzeu a k vyhlášení vítězů dojde na její derniéře v neděli 17. května v 15 hodin v místním kině, kde se bude promítat film Lego příběh.