Stará budova vlakového nádraží je definitivně zachráněna: v katastru nemovitostí jako vlastník figuruje společnost Oustecké nádraží. V sobotu sem ale nepřišli jen ti, kteří plánovali nasednout do některého z vlaků. Stará dáma se totiž otevřela veřejnosti a na dvě stovky lidí ji tak mohly „prolézt" od půdy až po sklep. „Akci hodnotíme jako úspěšnou. Pro mnoho návštěvníků bylo překvapením, v jak dobrém stavu objekt je," řekl předseda společnosti Martin J. Kadrman.

FRONTA NA PROHLÍDKY

O prohlídky byl zájem, dokonce takový, že se na ně stála řada. Návštěvníci se dostali do krytu civilní ochrany ve sklepení a vystoupat mohli až na půdu budovy, oči přítomných přitáhly i prostory bývalé výdejny jízdenek, čekárny či restaurace.

Se starou budovou byly spjaty i lavičky na peróně. Ty po jejím uzavření zmizely, nyní však přibudou nové: budou prvním výstupem zahájené spolupráce s městem. „Město koupí deset laviček a zapůjčí je společnosti Oustecké nádraží," popsal první počin spolupráce starosta Petr Hájek.

CO NABÍDNE?

Společnost Oustecké nádraží nyní rozjela intenzivní jednání s několika subjekty. Ještě letos by se v historické budově mohla rozjet kavárna. Prvním provozovatelem by mohl být Jan Beránek z Pardubic, se kterým právě předseda společnosti jedná. „Už dva roky vím, že chci mít kavárnu právě tady, ale netlačil jsem na pilu," nechal se slyšet Jan Beránek s tím, že teď ta nabídka přišla a čím dříve se mu podaří jeho záměr zrealizovat, tím lépe. „Chci dělat opravdu dobrou kávu a současně lidem radost. Byl bych rád, kdybychom začali už v létě," dodal. A jak prozradil Martin J. Kadrman, rýsovat by se mohl i kadeřnický salon paní Beránkové.

Tím však smělé plány na oživení Staré dámy nekončí. „Rádi bychom obnovili restauraci, hledáme pro ni nájemce a také bychom tu rádi zřídili minipivovar. Kdyby se tu točil nádražní ležák, neříkejte, že byste si nedali," vtipkoval směrem k lidem Martin J. Kadrman.

VE HŘE JE I HOSTEL

Prvním, kdo bude mít v budově nádraží své „doma", je Pavel Prchal. Bytů tu bude více a ve hře je i hostel. „Jednáme také i s mlékárenským podnikem, který by tu mohl zřídit podnikovou prodejnu či mléčný bar," vyjmenoval další plány Kadrman. Záměry budou ale vyžadovat delší přípravu, protože budou například potřeba opravit rozvody energií.

Společnost Oustecké nádraží, kterou vlastní kromě Martina J. Kadrmana další tři lidé včetně režisérky a dokumentaristky Olgy Sommerové, památkově chráněnou budovu v minulých dnech získala do vlastnictví. Českým drahám za ni zaplatila 1,45 milionu korun.