„Pomník má podobu tří kamenů. Dva krajní ponesou jména 80 Židů, kteří zahynuli. Na prostředním bude Davidova hvězda a verš v češtině a v hebrejštině, pod nímž se objeví jména šesti Židů, kteří válku přežili," popisuje podobu pomníku Alžběta Langová z Okresního archivu v Chrudimi.

„V souvislosti s osudy někdejších chrudimských Židů bychom uvítali i případná svědectví pamětníků nebo přátel a známých pozůstalých rodin nebo jejich potomků. Připravujeme proto ještě výzvu, s níž se chceme obrátit na veřejnost," dodala Alžběta Langová.

Z USA i z Izraele

Podle starosty města Petra Řezníčka by se odhalení pomníku mohla zúčastnit kromě velvyslanců USA a Izraele v ČR také bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která má jednoho z prarodičů pohřbeného právě na zdejším židovském hřbitově.

„Účast Madeleine Albrightové a amerického velvyslance Normana Eisena na pietním aktu je zatím nejistá, přijet by však měl pražský rabín Karol Sidon," podotýká chrudimský starosta.

Transport chrudimských Židů do koncentračních táborů se uskutečnil 12. prosince 1942, vzpomínka na něj se uskuteční 5. prosince.

Město přispívalo v několika uplynulých letech každoročně na opravy hřbitova dvaceti až čtyřiceti tisíci korunami. Letošní příspěvek činí 50 tisíc korun. S pomocí sponzorů vznikne nejen zmíněný pomník, ale bude také opraven interiér vstupní budovy hřbitova. Hřbitov je běžně uzavřený. Na požádání jej otevřou pracovníci chrudimského informačního centra.