Povodně

Začátek akce se nesl v duchu červnových dní, kdy velkou část republiky zasáhly povodně. Týmy měly možnost vyzkoušet si vše, co se povodní týká stavbu protipovodňových zábran, zřízení evakuačního střediska i jeho obsluhu. Při této činnosti si zasahující mohli vyměnit role, na které jsou v reálu zvyklí zdravotníci plnili pytle pro stavbu hrází pískem z přistavené Tatry a hasiči si vyzkoušeli provoz evakuačního střediska (příjem postižených, jejich evidenci a třídění, ošetření a v neposlední řadě jim také poskytli potřebnou materiální a psychologickou pomoc). Velitel zásahu si musel vše potřebné vyžádat přes operační středisko HZS tak, jak by tomu bylo i ve skutečnosti. A protože činnost záchranných složek nekončí s návratem vody zpět do koryt, musely týmy povodňovou stěnu také zlikvidovat a písek vrátit zpět na náklaďák.

Po tříhodinovém odpočinku přišla na řadu bohatá snídaně, nástup, společné focení a přípravy na marathon. Ten byl odstartován v 10 hodin a končil o deset hodin později.

Třináct situací

Účastníci měli před sebou dvacet kilometrů šlapání a zaměřování stanovišť, na kterých je čekalo třináct rozmanitých modelových situací:

Stanoviště:

Sekačka - anafylaktický šok, trauma lýtka, šok

Zastavárna - postřelení, úraz elektrickým proudem, pokousání psem, zfetovaný zloděj

Dělníci - pád z výšky, amputace prstů, poranění od pily a sekery, hřebík v ruce

McDonnald's - cévní mozková příhoda, zaskočené sousto, otrava zkaženými potravinami

Sadomaso hrátky - zranění oka od bičíku, vdechnutý klíček od pout, hysterický přítel milence

Autoservis - otravy fridexem, trauma hrudníku, fraktury prstů

IT - popáleniny, nadýchání zplodin

Cyklozávod - otřes mozku, poranění páteře, bezvědomí, odřeniny, fraktury pánve a končetin

Mikrobus - epileptický záchvat řidiče, zlomeniny, poranění hlavy

Motonehoda - resuscitace motorkáře, vnitřní zranění spolujezdce, sražený chodec

Voda - háček z rybářského prutu v uchu, infarkt na loďce, podchlazený potápěč, malé dítě v loďce

Kuchyň - popáleniny, nadýchání, agresivita syna, do situace později vstupující matka rodiny

Lyžaři - omrzliny, podchlazení, zlomeniny, prokousnutý jazyk, vyražený dech, vykloubené rameno.

Marathon letos proběhl poměrně hladce týmy se nám neztrácely a opravdové zranění se stalo jen jedno. I přes únavu všech měl sobotní den pozitivní ohlasy, a tak jsme se s chutí pustili do posledních dvou paralelně běžících nočních situací jednou byl noční bruslařský závod a tou druhou nehoda v chemické laboratoři. Obě situace zasahujícím připravily zajímavá poranění a možnost zkusit si práci v celkem originálním prostředí. Cílem ale byla hlavně součinnost a správné třídění poraněných.

Nedělní hodnocení

Neděle se nesla v duchu hodnocení s figuranty, hodnotícími a samotnými zasahujícími. A stejně, jako práce záchranných složek nekončí s pominutím nebezpečí, tak i nás čekalo uvedení objektu a širokého okolí do původního stavu. Akce skončila kolem desáté hodiny dopolední a pokud vím, všichni účastníci se dostali bezpečně domů.

Cvičení bylo celkově hodnoceno pozitivně, hlavně díky „vychytání" chyb z loňského ročníku. Do příště nás čeká napravení chyb letošních. Akci nám hodně zpříjemnily Opravárenské závody Olomouc se skladem ve Skutči. Členové mobilní jednotky nám postavili tři stany s hygienickým zázemím, ve kterých měli všichni účastníci možnost dát si horkou sprchu.

Poděkování

Sponzorů a pomocníků bylo letos požehnaně, ráda bych zmínila hlavně SDH Heřmanův Městec, z jejichž řad pochází jeden ze tří organizátorů cvičení a každoročně nás zásobují figuranty, bez kterých by se akce neobešla. Velké díky patří obci Kostelec u Heřmanova Městce. Moc děkujeme také červenokřižákovi Petru Tobiášovi a dobrovolnému hasiči Danielu Papakiriakosovi, kteří se starali o našich bezmála 150 žaludků ve dne v noci. Kus práce odvedli ale všichni maskéři, hodnotící, fotografové, garant první pomoci MUDr. Karel Štěpánek, ale také řidiči při rozvozech a svozech účastníků během marathonu a samozřejmě samotní zasahující.

Zapojíme i děti

Příští rok bychom rádi kromě cvičení pro dospělé zkusili i variantu pro děti, tzv. Rescue Marathon Kids edition, která by byla pro mladší generaci členů červeného kříže. Na termín a definitivní konání je ale ještě moc brzy.

Ivana Césarová, organizační tým