Stopnutí evropských dotací, krach dodavatele stavby a následně odejmutí již přidělených peněz na dlouhou dobu rychlé dokončení rozestavěného archeoparku prakticky znemožnilo. Nyní přichází nový impuls.

Nasavrčtí zastupitelé během pondělního zasedání schválili poskytnutí dotace ve výši jednoho milionu korun, aby Bójové mohli skanzen dokončit a konečně jej otevřít široké veřejnosti.

Krok kupředu

„Velké poděkování patří městu, že se za archeopark postavilo," říká předseda spolku Boii Lukáš Blažek a pokračuje: „Poskytnuté peníze nám umožní, abychom celý projekt kelské vesničky posunuli dál a konečně ji otevřeli pro veřejnost."

Práce pro tento rok proto budou zahrnovat dokončení parkoviště, valu a správní budovy. V provozu by měly být také tři dvorce, které by měly návštěvníkům přiblížit běžný života dávných Keltů.

Úkol je to velký, takže v odhadování doby, kdy by mohl být dokončen, je předseda Blažek velmi opatrný. Do archeoparku by zatím rád pozval pouze ochotné dobrovolníky, kteří by během jarních a letních víkendových brigád pomáhali s postupným budováním skanzenu, jako tomu bylo doposud. Nicméně hotovo by přeci jenom mohlo být na podzim.

„Když archeopark nezačne fungovat během této turistické sezóny, práce by se neměly uspěchat a dokončit pořádně, aby při otevření neudělal skanzen ostudu," apeluje na Bóje nasavrcký starosta Milan Chvojka.

Vedení města v roli investora je na své peníze velmi opatrné.

„Poskytnutí dotace má celou řadu podmínek, které mají například zajistit udržitelnost projektu po dobu minimálně pěti let. Chceme si pohlídat, aby se vesnička konečně dostavěla a začala sloužit veřejnosti, abychom nevyhodili peníze zbytečně," říká starosta Chvojka.

Nasavrky inspirované svým slovenským partnerským městem si od keltské vesnici slibují především oživení turistického ruchu a do budoucna i volná pracovní místa, což byl také důvod, proč zastupitelé nakonec kývli na poskytnutí dotace.

Stále se něco děje

I když je skanzen zatím uzavřený, Bójové neustávají v pořádání kulturních akcí. Během nadcházející soboty od deseti dopoledne plánují oslavit tradiční keltský svátek jarní rovnodennosti zvaný Alban Eilir. „Těšit se můžete na tradiční vynesení staré bohyně do údolí a její poslání po řece," slibují pořadatelé.

Kdo by chtěl víc, může se ten den ještě zúčastnit Keltského telegrafu, který bude letos už počtvrté vysílat signál od 19:00 u rozhledny Boiika nedaleko Českých Lhotic. Tato akce se koná napříč celou republikou