„Okolnosti, jak k pádu ženy a zranění dívky došlo, jsou předmětem vyšetřování. Kriminalisté zjišťují i to, v jakém technickém stavu byla pouťová atrakce, která je z roku 1999," doplnil policejní mluvčí Jiří Tesař.

Během Bartolomějské pouti došlo dokonce v minulosti k úmrtí, ale nikoliv na atrakcí! V roce 2011 zahynul v Heřmanově Městci mladík, který přebíhal silnici a srazilo jej auto. Vážné nehody na pouťových atrakcích obecně jsou však vzácné.

„Hlídáme na různých poutích, ale vážná zranění jsou ojedinělá, to se spíš setkáváme s oděrkami, odřenými koleny podobně. Děcko spěchá, spadne přes židličku, nebo se v tlačenici ztratí. Zatím jsme měli v Heřmanově Městci tři případy ztracených dětí, ale do půl hodiny jsme jim našli tátu, až se rodiče divili, jak to bylo rychlé. Občas se také najde pár lidí, co přebrali, ale v tom počtu návštěvníku je to téměř nic," poznamenává Josef Kočí, sekční šéf agentury Vidocq, který zajišťuje pořádek na Bartolomějské pouti.

„Někdo dostane hloupý nápad a může dojít k neštěstí," míní zastupující vrchní strážník v Chrudimi Lukáš Dvořák, který za osmiletou službu nepamatuje vážnější nehodu během Salvátorské pouti.

Omezené možnosti

Za dva týdny začne pouť také v Nasavrkách. Bezpečnostní opatření však vedení města neplánuje. „Jako město jenom pronajmeme prostor a potom už to je na provozovatelích a hlavně návštěvních, jak se budou na atrakcích chovat. Nevybavuji si však, že by se na poutích stalo něco vážnějšího," dodává nasavrcký starosta Milan Chvojka.

Policie hledá svědky pádu ženy z ruského kolaPolicisté hledají svědky nedělního neštěstí, při němž pětatřicetiletá žena vypadla v Heřmanově Městci z ruského kola. Žena je mimo ohrožení života, její stav je však vážný, protože při pádu z desetimetrové výšky podle zdravotníků utrpěla mnohočetná zranění, mimo jiné si poranila páteř. 

Policisté událost vyšetřují, technický stav ruského kola a další náležitosti zkoumá soudní znalec. Policie také čeká na informaci, zda žena nebyla pod vlivem alkoholu. Policisté se k okolnostem neštěstí zatím nechtějí podrobněji vyjadřovat. Dosud není příliš jasné, co se na místě seběhlo a i přes výzvu policie se do včerejšího odpoledne nepřihlásil žádný svědek. 

Server Novinky.cz uvedl, že žena seděla v gondole se svou devítiletou dcerou, přítelkyní a jejím malým synem. Ženy kabinku visící ve výšce deseti metrů údajně rozhoupaly a jedna z nich z ní vypadla. Podle serveru vypadla také dívka, která se však zachytila zábradlí a podařilo se ji dopravit na zem. 

„Žádáme svědky, kteří událost viděli či ji mají zadokumentovanou, a to jak fotograficky nebo na videozáznamu, aby se obrátili na policii prostřednictvím linky 158 nebo přímo kriminalistům na telefonní číslo 974 572 335," uvedla mluvčí pardubické krajské policie Jitka Vavřinová. (zr)

Lukáš Vaníček