Tentokrát se budou snímky týkat hledání domova, a to ve všech možných smyslech toho slova.

Byť je obsah festivalu založený na filmech, úvod si může užít skutečně každý. Během pátku se totiž na Resselově náměstí v Chrudimi uskuteční jarmark s doprovodným programem.

Sexualita postižených

„V 17:30 se uskuteční slavnostní zahájení, v rámci kterého čeká návštěvníky bezdomovecké divadlo z Olomouce, promítání filmů s besedou a také vegetariánský raut," popisuje detaily programu tisková mluvčí Jana Pacolová.

Centrem chrudimské sekce festivalu Jeden svět se opět stane sídlo neziskové organizace Šance pro Tebe a v nízkoprahovém klubu Agora se odehrají projekce všech snímků. Bude na co koukat.

„V pátek se můžete těšit na úsměvný dokument Bábušky z Černobylu, který festival zahájí. Následovat budou dva krátké snímky, z nichž jeden doprovodí debata s režisérkou, a večer zakončí silný dokument Sonita, vyprávějící o dívce, které se díky své lásce k rapu podařilo uniknout z nuceného manželství," říká Jana Pacolová.

V sobotu se začne promítat od tří hodin odpoledne. Tématem prvních dvou dokumentů je radikální islám, nicméně obě díla nabízejí zcela odlišný úhel pohledu na dnes velmi aktuální tematiku, proto pořadatelé doporučují vydržet až do konce druhého snímku.

Spiknutí krav

„Dalším sobotním dokumentem je český film s kontroverzním tématem sexuality mentálně postižených Nemusíš s láskou, stačí s citem. Jeho režisérka přijde mezi nás a bude otevřena otázkám diváků. Ve 21:00 završí promítání dokument o ukrajinské krizi s názvem Blízký daleký východ," dodává Jana Pacolová.

Závěr festivalu se ponese v duchu ekologie, konkrétně bude věnovaný etice farem na kožešinová zvířata, jak o tom divákům bude vyprávět snímek V kožešině. O dopadu velkochovu dobytka na životní prostředí hovoří další dokument zařazený do programu s názvem Cowspiracy.