Na to upozorňuje i Akademie dopravního vzdělávání Dekra, která provozuje na vysokomýtském polygonu kurzy bezpečné jízdy. Teď přišla se zajímavými výsledky šetření, do kterého se zapojilo přes patnáct tisíc nových řidičů, jejich rodičů a učitelů autoškol z devatenácti zemí světa. Mezi nimi i Češi.

Podle učitelů dnešní mladí řidiči riskují více než předcházející generace. „Navíc více než čtvrtina mládeže je přesvědčena, že by v řidičských zkouškách neuspěla, pokud by je musela skládat znovu," upozorňuje Martin Bednář z Dekry.

Pro dnešní mládež je mít řidičák samozřejmostí. Svou cestu za „řidičákem" započala v minulém týdnu i studentka Kristýna. „Mám za sebou dvě lekce," říká.

„Autoškolu jsem vybírala podle dvou kritérií, aby se nacházela co nejblíže a měla dobrou reputaci," vysvětluje studentka, která do Letohradu, kde bude autoškolu absolvovat, dojíždí ze sousední obce.

STRAŠÁK KŘIŽOVATKA

V každé obci je aspoň jedna. Řeč je o křižovatkách a dávání přednosti. I když v průzkumu nedání přednosti v jízdě a nerespektování značek přiznalo nejméně lidí, nehody na křižovatkách jsou časté. Respekt ke křižovatkám přiznává i Kristýna. „A také cítím velkou zodpovědnost za sebe i ostatní účastníky silničního provozu," dodává.

Ptali se i Čechů Výsledky šetření zveřejnila společnost Goodyear EMEA, zapojilo se 6400 nových řidičů ze 16 zemí. Mezi nimi i Češi, kteří přiznali obavy v těchto oblastech:
- jízda v zahraničí
- jízda v hornatém terénu
- zvládání krizových situací
- zásady efektivního nouzového brzdění
- jízda za tmy
- parkování podélně do řady vozidel

Velkým tématem je i překračování rychlosti. S tím souhlasí i Kristýna. „Dost dopravních nehod se také stává při špatném předjíždění. A to s nedodržováním rychlosti úzce souvisí," přemýšlí studentka.

Obecně se pak Češi podle průzkumu společně s Italy a Španěly cítí být nejméně připraveni na samostatnou účast v silničním provozu. „Jedná se o jeden z důsledků beznadějně zastaralého systému provádění přípravy a závěrečných zkoušek nových řidičů v České republice," uvádí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. 

Orlický deník nedávno informoval o pirátovi silnic, který na Lanškrounsku tak tak stihl předjet autobus. Dvě třetiny učitelů autoškol vidí hlavní příčiny nebezpečného chování začínajících řidičů v nedostatku jejich povědomí o možných následcích nehod. „A také nedostatek zkušeností, odvádění pozornosti mobily, užívání drog a alkoholu, klam nesmrtelnosti, vliv vrstevníků a v neposlední řadě i vzájemná agresivita," vyjmenovává Martin Bednář s tím, že podle učitelů současné zkoušky nedovedou mladé řidiče vyškolit k bezpečné jízdě na silnici.

(jan, tz)