NEJVYŠŠÍ ÚČAST
Přepychy            40,00 %
Malé Výkleky        31,53 %
Spojil                30,00 %
Bukovina u Přelouče    29,31 %

NEJNIŽŠÍ ÚČAST
Sovolusky            6,31 %
Kojice                10,25 %
Vyšehněvice            10,55 %
Dolní Ředice            11,86 %

Už při otevření volebních místností bylo jasné, že letošní volby do Evropského parlamentu budou atakovat rekord v nezájmu českých voličů. K urnám se nevypravila ani pětina lidí. Většina měst a obcí na Pardubicku na tom byla podobně jako zbytek republiky.

Našly se ale i výjimky, a to jak na jednu, tak na druhou stranu. Nejsvědomitější voliče má  v bývalém pardubickém okrese obec Přepychy. Tam byla účast oproti republikovému průměru více než dvojnásobná – volit tam přišlo 40 procent oprávněných voličů. Zájem o eurovolby byl rovněž v obci Malé Výkleky, kde se rozhodlo hlasovat 31,53 procenta voličů.

Našly se ale i vesnice, kde se členové volebních komisí museli v místnostech bát. Lidi, kteří je v pátek a v sobotu navštívili, by totiž spočítali na prstech. Nejmenší účast byla v Sovoluskách, kde k urnám dorazilo jen 6,31 procenta voličů, což znamenalo pouhých sedm lidí. Jen deset voličů dorazilo k volbám v obci Holotín. Tam to ale vzhledem k velikosti obce znamenalo nadprůměrnou volební účast 22,73 procenta. Jen něco málo nad deset procent voličů se dostavilo k volbám v Kojicích a Vyšehněvicích.

„Domnívám se, že lidé ztratili důvěru ve fungování Evropské unie," hodnotil nízkou volební účast starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík.

ANO dvakrát získalo nad 50 procent hlasů

Ve dvou obcích bývalého okresu Pardubice získalo hnutí ANO 2011 nadpoloviční většinu hlasů. Babišovci uspěli v Poběžovicích u Přelouče (58,33 procenta) a v obci Vápno (58,82 procenta). Ale rovněž ostatní kandidující strany mají své tradiční bašty, kde je obtížné je porazit. TOP 09 výrazně uspěla v Časech (37,14 procenta), komunisté byli extrémně úspěšní v Bukovině nad Labem (39,47 procenta), sociální demokraté získali 40 procent hlasů v Újezdu u Přelouče a ODS se zadařilo v Urbanicích (43,75 procenta).

Zajímavostí je volební výsledek strany SNK Evropští demokraté v Semíně, kde zvítězila se ziskem 30,55 procenta hlasů. Příčinou je pravděpodobně kandidatura krajského radního René Živného, který zde získal sto procent přednostních hlasů.