„Provedou se částečné terénní úpravy, které vymezí celé pohřebiště. V místě, kde jsou pohřbení vojáci, by se měly objevit rovy, které budou symbolizovat hrob. V plánu je také pískovcový obelisk a deska se jmény všech identifikovaných pohřbených vojáků," řekl starosta města Petr Řezníček.

Velké úpravy

„Pohřebiště bude vybaveno informačními tabulemi s informacemi o existenci a historii vojenského pohřebiště a údaji o pohřbených. Všechny práce budou provedeny maximálně opatrně s minimální mechanizací s ohledem na pietu místa," dodala Ivana Nováková z chrudimského odboru územního plánování a regionálního rozvoje.

Aby bylo vojenské pohřebiště jednotné, počítal první návrh projektu i s vystěhováním několika civilních hrobů, které na místě pohřebiště vznikly v následujících letech. Jak ale Ivana Novotná uvedla, od této varianty bylo pro její náročnost upuštěno. Podle projektové dokumentace ve vojenské části tyto hroby zůstanou, nebude se jich ale oprava týkat.

Jako každý projekt, i úprava pohřebiště bude stát nemalé množství peněz. V tomto případě se jedná zhruba o částku jeden a půl milionu korun.

Peníze z dotací

Římskokatolická farnost arciděkanství Chrudim jako vlastník pohřebiště proto požádá o dotaci Ministerstvo obrany, která by pokryla 80 procent výdajů. Zbývající pětinu, částku, okolo tří set tisíc, by pomohlo uhradit město Chrudim.

„Podání žádosti o dotaci je podmíněno schválením Dohody o spolupráci mezi Městem Chrudim a Římskokatolickou farností arciděkanstvím Chrudim. Výsledek bude znám po jednání zastupitelstva města v pondělí," dodala ještě Ivana Nováková.

Pokud se obě strany dohodnou, chrudimské arciděkanství podá žádost o dotaci koncem ledna. Pokud Ministerstvo obrany peníze schválí už na rok na rok 2014, začnou stavební úpravy v průběhu prázdnin.

LUKÁŠ VANÍČEK