Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový šéf už vládne naplno, věří v týmovou práci

Pardubice /ROZHOVOR/ - Generální manažer Pardubic Ondřej Šebek se zabydluje ve známé kanceláři: „Byl jsem tu, diplomaticky řečeno,  pod pracovním tlakem," směje se

25.5.2012
SDÍLEJ:

Ondřej ŠebekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

S novým generálním manažerem se toho v pardubickém hokeji mění celkem dost. Kromě důležitých věcí dostávají na frak i detaily.

Jeden příklad? Kancelář šéfa.

Za vlády Zbyňka Kusého byla v jeho království díky naplno puštěné klimatizaci zima jako v Rusku. Zatažené žaluzie navíc mezi ním a spolupracovníky tvořily zeď.
Když navštívíte jeho nástupce ONDŘEJE ŠEBKA, nemusíte mít už na sobě teplé spodní prádlo. A vidíte, co se na patře, kde sídlí management, šustne.

„Není to náhoda. I tady by měla fungovat týmová práce. Chci, ať lidi vidí, co se děje tady a já zase chci vidět, co se odehrává v kanceláři," říká nový generální manažer.
A ty podstatnější změny? Větší zapojení fanoušků, méně reklam při zápase a od srpna se chystá restart dosud bídného fanshopu.
A hokej? Po ztrátách útočných opor prý loví zvučná jména…

Jaké reakce jste zaznamenal po vaší inauguraci do funkce generálního manažera? Byly pozitivní?
Veskrze ano, ale to je asi tím, že mi nebudou volat lidé, kteří mi to nepřejí. Všiml jsem si negativních reakcí ze strany fanoušků, ale to se dá pochopit. Je to pro ně nečekaná změna ve chvíli, kdy byl klub v euforii po zisku titulu. Respektuji to, ale princip změny byl domluvený dlouho dopředu, akcionáři chtěli udělat změnu z koncepčních důvodů.

Ocitl se ve vašem okolí někdo, kdo říkal: Neber to!
Neměl jsem to s kým konzultovat (směje se). Věděli to jen čtyři lidi.

Ani rodina to nevěděla?
Ta ano.

Doma vás nezrazovali?
Vůbec ne. Nic takového jsme nerozebírali.

O rošádě v křesle generálního manažera neměli tušení ani významní partneři klubu?
Ne, vážně o tom nevěděl skoro nikdo. Byla potřeba držet všechno v tajnosti. Ne kvůli nějakým osobním záležitostem, ale proto, aby žil klub v play off hokejem a neřešily se nějaké jiné věci, které by jeho chod mohly narušit. Krátce po oznámení změny ve vedení klubu proběhlo s top partnery osobní setkání a kroky, které chystáme, jsme jim vysvětlili.

A reakce?
Odezva byla pozitivní. Během léta nás čeká komunikace s dalšími stávajícími partnery, kterým představíme novou koncepci. Věřím, že jim nabídneme věci, které pro ně budou atraktivní.

Byl jste si vědom, jaký humbuk odvolání Zbyňka Kusého způsobí? Ani to ve vás nevyvolalo stín pochybnosti?
Bral jsem to jako profesní výzvu. Dostal jsem nabídku a tu jsem přijal. Zvýšený zájem všech byl proto, že Pardubice získaly titul. Pokud by klub skončil v play off dřív, tolik by se to neřešilo.

Myslíte?
Jsem o tom přesvědčen. Výměna proběhla nečekaně, ale ze všech stran důstojně. V klidu proběhlo i samotné předání funkce. Je stanovená koncepce řízení klubu, jsou dané vize, kam se chceme posunout. Proto bych se rád už díval dopředu. Skončilo turbulentní období, které se zvládlo bez emocí a zbytečných výpadů. Je mi jasné, že se srovnání se Zbyňkem Kusým nevyhnu, ale určitě nebudu ten, který ho bude vyvolávat. Jeho práce si tady každý váží, byly za ním vidět výsledky. Před námi nyní stojí velká výzva.

Jste překvapený, že zmizel z hokejového prostředí a přijal nabídku fotbalové Slavie?
Nepřekvapilo mě, že zůstal u sportu, a nepřekvapilo mě ani to, že získal prestižní práci ve velice krátké době. Přeji mu, ať se mu daří a určitě se uvidíme třeba i na hokeji.

Byl známý tím, že když se nedařilo, klidně přiběhl do kabiny a ztropil tam pěkné dusno. Budete v kritických momentech působit stejně?
Během zápasu se u týmu angažovat nechci. Je tady sportovní manažer Petr Hemský, ale podle mě ani on není tím typem, že by při utkání na mužstvo nějak působil. Manažeři jsou od toho, aby svoji práci řešili v kanceláři a bez emocí. Je pravda, že v určitých případech může nestandardní řešení sloužit ku prospěchu věci, ale nemělo by se opakovat častěji. Pak se ten účel nedostaví. Hráče ovlivňují v první řadě trenéři, je to jejich práce.

Jste připraven na to, že se v klubu všichni třeba přetrhnete, ale pokud se prohraje pár prvních zápasů, fanoušci budou spílat v první řadě vám a ne hráčům?
Tak já hlavně nevidím důvod, proč bychom měli prohrát prvních pět zápasů. (směje se)

Berte to jako hypotetickou otázku.
Vůbec si to nepřipouštím. V klubu je dobrá nálada, hráči by si měli užívat, že jsou mistři republiky. Kádr je konsolidovaný, i když dojde k určitému doplnění za hráče, kteří odešli.

Počkejte, ale uvědomujete si, že jste pod obrovským tlakem a že vaši image budou tvořit z velké části výsledky A mužstva?
Jistě. Výsledky áčka jsou hodně vidět. Ale naši image bude tvořit také plná hala, show v hale, jak se nám podaří do dění zapojit fanoušky i ty, kteří na hokej příliš nechodí.  V neposlední řadě bude záviset na výkonech mládeže. Musíme se na to dívat komplexně. Jedno bez druhého nefunguje.

Byly vaše první dny v nové práci hodně hektické?
Dost. Oproti ostatním jsem měl výhodu v tom, že to pro mě nebyl šok. (rozesměje se) Nebyl to krok do neznáma, ani hurá akce. Okolí bylo zaskočené vzniklou situací, ale my jsme ve velice krátké době vybraným lidem nabídli manažerské pozice, nastavili jsme si pravidla, určili si kompetence a zodpovědnost za svěřenou práci. Bylo toho dost, s každým jsem vedl individuální pohovor, korigovali jsme si představy. Samozřejmě jsme změny museli prezentovat i naším nejvýznamnějším partnerům.

Vypadá to, že jste v kanceláři snad i spal.
Časově vytížený jsem opravdu dost. Byl jsem hodně orientovaný v oblasti marketingové, nyní se prokousávám věcmi ohledně sportovního řízení klubu. Díky Petru Hemskému a Jiřímu Šejbovi se dostávám i do oblastí, které mi nebyly tolik známé.

Jaké to je vůbec sedět v kanceláři Zbyňka Kusého? Určitě jste tady vedli řadu důležitých jednání, možná jste sem chodil na „kobereček". Vzpomněl jste si na to?
Tak to opravdu bylo. V této kanceláři jsem v minulosti strávil hodně chvil, kdy jsem byl, diplomaticky řečeno, pod pracovním tlakem. (rozesměje se) Ale to patří k věci. Stejně tak se něco podobného může stát mým současným kolegům.

S jakými vizemi vstupujete do role generálního manažera?
Budeme se snažit o kolektivní dílo. Chceme být i nadále  nejúspěšnějším hokejovým klubem v zemi s nejcennější hokejovou značkou a s nejlepším fanklubem. Na jednu stranu jsou to vzletná slova, ale takové cíle jsme si jasně stanovili a nebojíme se je říct nahlas.

Chcete region vybláznit tak, jako se to povedlo třeba brněnské Kometě?
Ano. Marketingově se budeme snažit zasáhnout nejenom Pardubický kraj, ale celý region východních Čech. Máme plno fanoušků i mimo Pardubice a těm chceme nabídnout, aby si užívali hokejovou atmosféru. Víme, jak to funguje v Brně, ale máme i další inspirace ze špičkových fotbalových klubů Evropy.

Prozradíte něco?
Velkou roli v tom sehrají sociální sítě, internetová média. Víme, že máme i řadu konzervativních fanoušků, pro které tyto věci nejsou jejich šálkem kávy, proto i pro ně hledáme cestu, jak se s klubem více ztotožnit.

Prý byste chtěli i zápasy pojmout jako větší show. Mělo by ubýt reklam na velkoplošné obrazovce…
Zápas jako show je jedna         z našich vizí. V Pardubicích vždy byla ojedinělá atmosféra, ale my bychom to chtěli ještě zatraktivnit. Ubereme komerci a zařadíme více zábavných prvků. Měli jsme o těchto věcech velmi plodnou diskusi s fanoušky, chceme, aby do toho byli zapojení.

Budete chtít vylepšit poněkud zkostnatělý fanshop?
Je to často skloňovaná věc. Srpen by mohl být termínem pro restart „fanshopu v novém". A to jak kamenného, tak internetového.

Orientace na fanoušky  je pro vás zásadní?
Je to věc, kterou chceme zintenzivnit. Jde nám o to, abychom víc komunikovali     s celou strukturou fanoušků. Skvělou atmosféru na jižní tribuně tvoří fanklub. Chceme víc zapojit do dění všechny držitele permanentek, dát jim pocit sounáležitosti.

Jak na to?
Kromě tradičních benefitů by měli mít možnost privilegovaných akcí určených jenom pro ně. Cena permanentek navíc zůstane stejná jako vloni, do jednotlivého vstupného se promítly daňové úpravy. Takže ve výsledku je permanentní vstupenka zase o něco výhodnější.

Mistrovskému týmu se rozpadl elitní útok, odešly dvě opory Kolář s Koukalem. Kdo je nahradí?
Neřeknu žádnou novinku, vedeme složitá jednání s hráči zvučných jmen. Máme konkurenci ve třech nových týmech KHL, kterým se ve finančních nabídkách klub z Česka nemůže rovnat. Nepotřebujeme doplnit kusy, ale hráče, kteří hráli v první formaci. Musíme nahradit reprezentanty, elitní útočníky, co měli velké slovo v kabině. Kdy to bude, vám ale říct neumím.

Je veřejným tajemstvím, že se zajímáte o Pavla Brendla a Petra Sýkoru. Můžete to potvrdit?
Nevím, jestli je to veřejné tajemství.

Mluví se o tom…
Tato jména jsou mezi hráči, o které bychom měli zájem.

Poslední dobou se v Pardubicích pravidelně objevovali hokejisté ze zámoří. Díváte se i tímhle směrem?
V tuto chvíli vedeme jednání pouze s českými hráči.

Otázku gólmanů pro příští rok máte vyřešenou? S kým počítáte vedle Růžičky?
Martin Růžička je jasný. Na doplnění se zatím intenzivně pracuje. V pondělí začíná příprava, s jejím začátkem bude možné některé věci aktualizovat.

Dovolte ještě jeden detail… Zbyněk Kusý měl v kanceláři vždycky zatažené žaluzie. Nebylo sem vidět. Vy takové soukromí nemáte. Je to náhoda, nebo nějaký signál?
Myslíte, že mi tady dopoledne myli okna a zapomněli zatáhnout?

Třeba…
Není to náhoda. I v managementu by měla fungovat týmová práce. Chci, ať lidi vidí, co se děje tady a já zase chci vidět, co se odehrává v kanceláři.

Váš předchůdce byl velký sólista, užíval si popularitu a s médii to hodně uměl. Vy jste spíš kolektivní hráč?
Věřím v to. Nechci, aby byl tenhle klub jenom o mně. Jde mi o týmový výkon, manažerský tým se rozšířil, nekonalo se žádné velké personální zemětřesení. Teď je před námi určitá výzva, chceme Pardubice posunout o nějaký level nahoru. Tím ale nechci snižovat fungování klubu v minulých letech. Když jsem nastoupil na pozici generálního manažera, přišel jsem k nejúspěšnějšímu českému týmu za posledních deset let. O tom se není potřeba bavit.

Autor: Pavel Ryšavý, Radek Špryňar

25.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotníci z Arménie okukují rezonanci, dostanou ji darem.
3

Zdravotníci z Arménie okukují rezonanci. Dostanou ji darem

Ministr životního prostředí Richard Brabec
1 15

OBRAZEM: Vláda v kresbách Milana Kounovského

Údajná bankovní loupež v Brně. Policisté zasahovali v Masarykově ulici

/FOTOGALERIE/ Chvíle napětí zažili zaměstnanci i zákazníci brněnské pobočky Raiffeisenbank v Masarykově ulici. V odpoledních hodinách se tam podle svědka muž dožadoval peněz. Hrozil údajně bombou.

V Praze se sejdou zástupci evropských protiimigračních stran

V Praze se v sobotu uskuteční konference evropských protiimigračních stran sdružených do frakce Evropa národů a svobody (ENF). Na setkání, které hostí české hnutí SPD, by se mělo mluvit o novém modelu evropské spolupráce založeném na spolupráci suverénních zemí bez bruselských orgánů. Do Prahy na akci dorazí mimo jiné neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová nebo nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders. Levicové organizace svolaly kvůli konferenci několik demonstrací.

Sežehnou vás plameny válek, hrozí Islámský stát Američanům. Kvůli Trumpovi

Islámský stát pohrozil Spojeným státům chystanými útoky na americkém území. Teroristická organizace tak reagovala na uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. O výhružce Islámského státu informovala agentura Reuters s odvoláním na sociální sítě. 

AKTUALIZOVÁNO

Konec nadvlády týmů. Zlatého kanára v Přerově převzala Karolína Plíšková

Vloni na korunovaci fedcupových tenisových královen v Přerově chyběla, letos to byl její večer, který si nemohla nechat ujít. Karolína Plíšková dle očekávání ovládla prestižní anketu časopisu Tenis a Českého tenisového svazu Zlatý kanár za rok 2017. Absolutní triumf si coby jednotlivec užívala poprvé v kariéře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT